Dolar Yeniden Rekor Tazeledi

March 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Yeniden Rekor Tazeledi

Döviz kurları, haftanın son işlem gününde yeniden rekor tazeledikten sonra artıda seyretti. Küresel piyasalarda ise dünkü kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisinin ardından hafif dip yapan dolar endeksi toplarlandı. 

Serbest piyasada güne 31,3130 lira ile başlayan dolar, sabah saatlerinde 31,4549 lira ile yeni zirvesini gördükten sonra TSİ 13.00’te 0,32% artışla 31,3331 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33,8268 liradan tamamladıktan sonra bugüne 33,8560 lira seviyesinde başladı ve 0,25% artışla 33,9111 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksi 104 Seviyesinin Üzerinde

Dolar Yeniden Rekor Tazeledi

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, ABD’de enflasyonun yapışkan kalmaya devam ettiğini ancak kademeli düşüşünü sürdürdüğünü gösteren verilerin ardından toparlanarak 104,124 seviyesinden işlem gördü.

Endeks, PCE verilerinin ardından dün dalgalı bir seans geçirdi. Veriler, ABD fiyatlarının ocak ayında beklentiler doğrultusunda arttığını, yıllık enflasyonun ise son üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi.

Commonwealth Bank of Australia stratejistleri, “Veriler, FOMC’nin faiz oranlarını normalleştirmeye başlamadan önce, özellikle de hâlâ sıkı bir işgücü piyasasının mevcut bağlamında temkinli olması gerektiğini vurguluyor.” yorumunu yaptı. 

Bir dizi güçlü ABD ekonomik verisi ve kalıcı fiyat baskılarını gösteren son veriler, yatırımcıların Fed’in gevşeme döngüsüne ne zaman başlayacağını yeniden düşünmelerine yol açtı ve son beklentiler, indirimlerin haziran ayında başlayacağı yönünde şekillenmeye başladı. 

Dolar Yeniden Rekor Tazeledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters