Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Yeni Rekorunu Kırdı

February 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Yeni Rekorunu Kırdı

Döviz kurları, tarihi seviyelerini bir kez daha geride bırakarak yüksek seyretmeye devam ediyor. Küresel piyasalarda enflasyon göstergesi veri öncesi dolar vites artırmaya çalışıyor.

Serbest piyasada güne 31,1630 lira ile başlayan dolar, rekor seviyesini olan 31,3810 lirayı gördükten sonra TSİ 11.30’da 0,11% artışla 31,1826 liradan işlem gördü.

Doların yanı sıra Euro ise dünü 33,7962 liradan tamamladıktan sonra bugüne 33,7420 lira seviyesinden başladıktan sonra 0,08% düşüşle 33,7689 liraya indi.

🎯 Dolarda PCE Öncesi Hareketlenme

Dolar Yeni Rekorunu Kırdı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, beklentilerin üzerinde düşen imalat verisine rağmen enflasyon tahminlerinden güç bulmaya çalışarak 104,116 seviyesine yükselerek yeniden 104 bandını geçti. 

ABD’de dün açıklanan verilere göre dayanıklı mal siparişleri geçen ay 6,1% düşerek ekonomistlerin 4,5%’lik düşüş tahminini aştı.

Ancak, piyasalar imalat rakamlarından etkilenmedi ve gözler yarın açıklanacak olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksine çevrildi. Tahminler 0,4%’lük bir artış olacağı yönünde.

CME’nin FedWatch aracı, piyasaların Fed’in hem mart hem de mayıs toplantısında faiz indirimine gideceğini büyük ölçüde fiyatladığını gösterdi. Haziran ayında faiz indirimi beklentisi ise 51% civarında seyrediyor.

Saxo döviz stratejisi başkanı Charu Chanana, piyasa beklentilerinin Fed’in son tahminleri ve yorumlarıyla daha yakından uyumlu olması nedeniyle, yatırımcıların yalnızca birinci kademe verilerde, özellikle de “büyümenin zayıflığına işaret eden” herhangi bir trend kırılması görmeleri halinde tepki vereceğini söyledi.

Dolar Yeni Rekorunu Kırdı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters