Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Yeni Haftaya Yeşilde Başladı

Dolar Yeni Haftaya Yeşilde Başladı
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, yoğun işlem hacmi gördüğü geçen haftanın ardından yeni haftanın ilk işlem gününde de yükselirken, küresel piyasalarda dolar endeksi yapışkan enflasyondan destek almaya devam etti. 

Serbest piyasada güne 30,8640 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,08% artışla 30,8694 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise geçen haftayı 33.2284 liradan tamamladıktan sonra 0,21% artışla 33,2871 liradan işlem gördü.

🎯 Fed Beklentileri Doları Destekliyor

Dolar Yeni Haftaya Yeşilde Başladı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen haftaki verilerin enflasyondaki inatçı seyrin devam ettiğini göstermesi ve takiben Fed’in faiz indirimleri konusunda acele etmeyeceği beklentilerini güçlendirmesiyle 104,224 seviyesinden işlem gördü.

Endeks, faiz indirimi beklentilerindeki değişime paralel bu yıl şimdiye kadar 3% yükseldi. Ancak bugün ABD borsalarının Presidents’ Day tatili sebebiyle kapalı olması, işlem hacminin düşük olacağına işaret ediyor. 

Geçtiğimiz hafta açıklanan veriler, ABD’de hem üretici fiyatlarının hem de tüketici fiyatlarının ocak ayında beklenenden daha fazla arttığını gösterirken, enflasyondaki belirgin yapışkanlık Fed’in faiz indirimlerine gecikmeli başlama ihtimalini artırdı.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, yılın başındaki mart ayına kıyasla şimdi haziran ayının gevşeme döngüsünün başlangıç noktası olacağına inanıyor. 

Citi stratejistleri, geçen haftaki verilerin ekonomik yumuşak inişin gerçekleşmediğini doğruladığını ve “bunun olmayacağına daha fazla ikna ettiğini” söyledi. Analistler, perakende satışlardaki düşüş ve işsizlik başvurularındaki artışın devam etmesinin ekonominin yumuşadığına işaret ettiğini söylediler.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters