Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar ve Euro Yeni Zirvelere Yaklaşıyor

Şubat 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Dolar ve Euro Yeni Zirvelere Yaklaşıyor

Döviz kurları, kademeli yükselişlerini sürdürerek yeni zirveleri test etmeye çalışırken, dolar endeksi güçlenen küresel para birimleri karşısında yatay seyrediyor. 

Serbest piyasada güne 30,8790 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,15% artışla 30,9001 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33.2929 liradan tamamladıktan sonra 0,13% artışla 33,3357 liradan işlem gördü.

🎯 Dolara Çin Baskısı

Dolar ve Euro Yeni Zirvelere Yaklaşıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen haftaki enflasyon verilerinden aldığı destekle 104 seviyesinin üzerinde işlem görse de Çinli bankaların dolar satışı karşısında baskı altına girdi. 

Endeks, yeni haftanın ilk işlem gününde 104,276’dan işlem görürken, Çin yuanı dolar karşısında değer kazanarak 7,1982 dolara ulaştı. 

Hang Seng Bank China baş ekonomisti Dan Wang, “Bu, borç yükünü hafifletmek, uzun vadeli yatırımları teşvik etmek ve borsa güvenini desteklemek için gerekli bir ilk adım. Bir sonraki adımda, politika yapıcıların faizleri sürekli olarak büyük miktarda düşürüp düşürmeyeceğini göreceğiz, bir seferlik büyük bir indirim piyasa beklentisini tersine çevirmek için yeterli değil.” yorumunu yapıyor. 

Geçtiğimiz hafta beklenenden yüksek gelen ABD üretici ve tüketici fiyatları verileri, Fed’in bu yıl faiz oranlarını ne kadar sürede ve ne kadar düşürebileceğine dair piyasa beklentilerini daha da zayıflattı. Piyasa tahminleri, geçen yılın sonunda yaklaşık 160 baz puandan 2024 yılında sadece yaklaşık 90 baz puanlık bir indirime işaret ediyor.

Öte yandan, geçen yılın son çeyreğinde tüketim ve sermaye harcamalarındaki yavaşlama nedeniyle beklenmedik bir şekilde resesyona giren Japonya ekonomisi, yatırımcıları Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) ultra gevşek para politikasından yakın vadede çıkma olasılığını yeniden düşünmeye sevk etti.

National Australia Bank kıdemli döviz stratejisti Rodrigo Catril, “Japonya’dan gelen veriler bize BOJ’un negatif faiz oranlarından uzaklaşmaya başlamak için görmek istediği kadar iyi olmadığını söylüyor. Hâlâ bir dereceye kadar bu aralıklarda sıkışmış durumdayız ve başka bir yöne bakabilmek için daha anlamlı veya önemli veriler bekliyoruz. Bunun için ABD’den gelecek veriler çok önemli olmaya devam ediyor.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti