Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerinde

Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerinde
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, dünkü karışık seyrin ardından yeni güne tarihi zirvelerinde işlem görerek başladı. Öte yandan dolar endeksi, piyasaların gözünü ağırlıklı olarak veri gündemine çevirmesiyle gerilemeye devam ediyor. 

Serbest piyasada güne 31,1340 lira ile başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,06% artışla 31,1425 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 33,8102 liradan tamamladıktan sonra bugüne 33,8250 seviyesinden başladıktan sonra 0,11% artışla rekor tazeleyerek 33,8481 liradan işlem gördü. 

🎯 Yoğun Veri Gündemi Doları Baskılıyor

Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerinde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, piyasaların gözünü bu hafta içinde açıklanacak verilere çevirmesiyle düşüşünü sürdürerek 103,664 seviyesinden işlem gördü.

Bu haftanın önemli veri gündeminde bugün açıklanacak olan ABD dayanıklı tüketim malları verisi ile perşembe günü gelmesi beklenen ve Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olarak bilinen kişisel tüketim harcamaları (PCE) endeksi yer alıyor. 

Bu veriler, geçen yılın sonundan bu yana agresif bir şekilde Fed’in faiz indirimine gideceğini fiyatlayan ancak umutları geçtiğimiz haftalar içinde kırılan piyasalar için oldukça önemli. 

Geçen yılın sonuna kıyasla piyasalar artık mart ayında bir faiz indirimi olasılığını tamamen masadan kaldırdı. ABD üretici ve tüketici enflasyonu verileri de indirimin mayısta gelmesini bekleyen yatırımcıların gözlerini haziran ayına çevirmesine neden oldu.

Westpac döviz stratejisi başkanı Richard Franulovich bir notunda, “Hâlâ yumuşak seyreden dolar endeksi, doların hikayesini tam olarak yansıtmıyor. Dolar endeksinin bu yılki kazanımlarının büyük kısmı sadece bir avuç önemli seansta ortaya çıktı ve bunun dışında kesinlikle konsolidatif oldu. Son günlerdeki zayıf performans çoğunlukla bu profilin bir devamı gibi görünüyor.” yorumunu yapıyor. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters