Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerinde Güçlerini Koruyor

December 20, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerinde Güçlerini Koruyor

Döviz kurları, yeni haftaya güçlü bir başlangıç yaptıktan sonra yükselişlerini sürdürüyor. Öte yandan küresel piyasada ise dolar endeksi Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine başlayabileceği beklentilerine karşı ayakta durmaya çalışıyor. 

Dünü 29,0935 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,0620 liradan başladıktan sonra TSİ 11.30’da 29,1202 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,9629 lira seviyesinde yakın tamamlayan Euro yükselişini sürdürerek 31,9692 lira ile 32 liraya yakın seyrediyor. 

Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerinde Güçlerini Koruyor

🎯 Dolar Endeksi Faiz İndirimi Beklentileriyle Mücadele Ediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed yetkililerinin gelecek yıla ilişkin para politikası yorumlarıyla piyasaların faiz indirimleri beklentileri karşısında 0,08% artışla 102,218 seviyesinde işlem görüyor. 

Fed yetkililerinin geçen hafta merkez bankasının gelecek yıl para politikasını gevşetebileceği söylemlerinin ardından yaptığı yorumlar, piyasaların 69% oranla mart ayında ilk faiz indiriminin gelebileceğini fiyatlamasına yol açtı.  

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, merkez bankasının faiz indirimlerinin ekonominin performansına bağlı olacağını söylerken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise “şu an hiçbir acele olmaksızın” gelecek yılın ikinci yarısında iki faiz indirimi  beklediğini söyledi. 

Capital.com analisti Kyle Rodda, “Deyim yerindeyse artık cin lambadan çıktı ve Fed’in ya erken bir zamanda gevşemeye gitme riskini kabul etmesi ya da sıkılaşma hamlelerini sürdürüerek piyasalarda dalgalanmaya yol açması gerekiyor.” diyor. 

Dolar ve Euro Tarihi Zirvelerinde Güçlerini Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters