Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar ve Euro Rekor Sınırlara Yaklaştı

February 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar ve Euro Rekor Sınırlara Yaklaştı

Döviz kurları, yukarı yönlü ivmelerini koruyarak bir kez daha rekor seviyelerine yakın seyrederken, dolar endeksi küresel piyasalarda diğer para birimleri karşısında değer kaybetti.

Serbest piyasada güne 30,5930 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,37% artışla 30,6012 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da dünü 32,8150 liradan tamamladıktan sonra 44% artışla 32,9579 liraya yükselerek 33 liraya yaklaştı. 

🎯 Dolar Endeksindeki Rallide Mola

Dolar ve Euro Rekor Sınırlara Yaklaştı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, ABD tahvil getirilerindeki düşüşün baskıyı artırmasıyla, bir gün önce Euro karşısında ulaştığı yaklaşık üç ayın en yüksek seviyesinden geriledi.

Dolar, Euro karşısında üç aylık rekorunu gördükten sonra 0,1% düşerken, dolar endeksi ise 104,056 seviyesine geriledi.

Analistler, beklenmedik derecede güçlü ABD istihdam verilerinin yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın daha şahin söylemlerinin erken faiz indirimi umutlarını zayıflatmasının ardından Euro karşısında 1,4%’e varan iki günlük yükselişin ardından doların geri çekilmesi kapsamında teknik faktörlere işaret ediyor.

UniCredit “Başlıca para birimleri ABD dolarının yeniden güçlenmesine karşı dayanıklılıklarını kanıtlamaya devam ediyor ve bu dayanıklılık dolar endeksinin 104,50 seviyesinin üzerine çıkmasını engelliyor.” yorumunu yapıyor. 

Dolar ve Euro Rekor Sınırlara Yaklaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters