Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Toparlanma Yolunda

May 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Toparlanma Yolunda

Döviz kurları, dolardaki küresel değer kaybının ardından bir süre karışık seyrettikten sonra haftanın son işlem gününde yeniden kazanç yoluna girmeye çalışıyor. Öte yandan enflasyonun soğuduğuna dair işaretlerin güçlenmesiyle dolar endeksi haftayı ekside tamamlamaya hazırlanıyor.

Serbest piyasada güne 32,2633 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 32,2852 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dün 35,1347 lira seviyesinden kapanan Euro da güne 35,0756 liradan başladıktan sonra 35,0381 liradan işlem gördü.

🎯 Endekse Faiz İndirimi Baskısı

Dolar Toparlanma Yolunda

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, ABD ekonomisindeki görünüme paralel olarak Fed’in faizleri indireceğine dair umutların artmasıyla geriledi ve 104,738 seviyesinden işlem gördü.

Nisan ayı ABD yıllık enflasyon rakamları beklentileri karşıladı ancak bir önceki aya göre daha düşük geldi. Bu görünüm, Fed’in eylülde ve aralıkta faiz oranlarını düşüreceğine dair güveni artırarak, hisselerde rallilerde neden oldu ve doları baskıladı. 

ABD perakende satışları da nisan ayında yatay seyretti ve beklenenden daha düşük geldi. Ayrıca aynı dönemde imalat üretimi de beklenmedik bir düşüş yaşadı.

Westpac stratejisti Imre Speizer, “Enflasyonun yanı sıra birçok faaliyet verisi soğuyor.” diyerek, bu rakamların dolardaki satışa katkıda bulunduğu yorumunu yapıyor.

Dolar Toparlanma Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters