Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, TCMB Haftasına Rekorla Başladı

Mart 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, TCMB Haftasına Rekorla Başladı

Döviz kurları, perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı faiz kararı öncesinde bu haftaya yeniden rekorla başladı. Dolar endeksi ise geçtiğimiz hafta gelen verilerin ardından yükselişte seyrediyor ancak yatırımcıların gözü de Fed’in faiz kararı ve açıklamalarında olacak. 

Geçen haftayı 32,1156 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada 32,3020 lira ile zirvede açıldıktan sonra yatay seyretti. Doların yanı sıra Euro da geçen haftayı 35,0062 liradan tamamladı ve bugün rekor tazeleyerek 35,2346 liraya yükseldi. 

🎯 Powell Bir Kez Daha Gündemde

Dolar, TCMB Haftasına Rekorla Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed haftasında 103,50 seviyesine yükseldikten sonra 103,40 seviyesinden işlem gördü. 

Fed’in bu haftaki toplantıda herhangi bir faiz hamlesi yapması bekleniyor ancak geçen hafta beklenenden daha sıcak gelen ABD üretici ve tüketici fiyatları, piyasaların gelecekteki indirimlere ilişkin bahislerini dizginlemesine yol açtı.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, şu anda bu yıl 72 baz puanlık bir indirim fiyatlıyor. İlk faiz indiriminin haziran ayında gelme ihtimali ise 58%.

Bu hafta odak noktası, politika yapıcıların bu yıl için faiz indirimi projeksiyonlarında veya nokta grafiklerinde herhangi bir değişiklik yapıp yapmayacaklarında olacak. Fed, aralık ayında 2024 yılı için 75 baz puanlık ya da üç faiz indirimi öngörmüştü.

Harbour Asset Management sabit gelir ve döviz stratejisti Hamish Pepper, “Risklerin Fed’in medyan ‘nokta grafiği’ tahmininin aralık ayına göre daha az gevşeme göstermesi yönünde olduğunu düşünüyoruz, ki bu da muhtemelen dolar için pozitif olacaktır.” yorumunu yapıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters