Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Rekorun Ardından Hafif Geriledi

December 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Rekorun Ardından Hafif Geriledi

Döviz kurlarındaki yüksek seyir haftanın son işlem gününde de devam etti. Güne lira karşısında hafif düşüşle başladıktan sonra rekor tazeleyen dolar, ABD’de ise Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması öncesinde değer kaybetmeye devam etti.

Serbest piyasada güne 28,92 seviyesinde başlan dolar, TSİ 12.30’da 28,9625 lira ile yeni tarihi zirvesini gördükten sonra TSİ 15.20’de 28,90 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,48 lira seviyesinde tamamlayan Euro ise 0,07% artışla 31,50 liraya yükseldi.

Türkiye’de yatırımcılar, güne Standard and Poor’s’un Türkiye ekonomisine ilişkin yeni raporuyla başladı. S&P Global, Türkiye’nin kredi not görünümünü durağandan pozitife revize etti. S&P’nin kredi not görünümümüzü geçtiğimiz 2 ayda önce negatiften durağana akabinde durağandan pozitife revize etmesi, borsa için oldukça kıymetli ve ortodoks yeni dönemin adeta sonuçları.

Dolar Rekorun Ardından Hafif Geriledi

🎯 Dolar Endeksi Powell’dan Destek Bulmayı Umuyor

Yatırımcıların enflasyonun soğuduğunu gösteren verilere ağırlık vermesinin ardından, günün ilerleyen saatlerinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı konuşma öncesinde yaşadığı sert kayıpların ardından toparlanmaya çalışıyor. 

Dün hem ABD’de hem de Euro Bölgesi’nde açıklanan düşük enflasyon verileri, her iki merkez bankasının da fiyat artışlarına karşı verdikleri mücadelede faiz oranlarını yükseltmeyi tamamlamış olabileceği beklentilerini güçlendirdi.

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi kasım ayında son bir yılın en zayıf aylık performansını gösterdikten sonra bugün hafif toparlanarak 103,3 seviyesinde işlem gördü. 

Piyasalar şimdi, ABD’deki faiz oranlarının gelecekteki seyrine ilişkin ipuçları için Powell’ın yapacağı konuşmaya odaklanacak.

Dolar Rekorun Ardından Hafif Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters