Borsa Yorumları

Dolar, Perakende Satışlardan Destek Buldu

Dolar, Perakende Satışlardan Destek Buldu
Google News Icon Takip Et

Dolar, sert düşüşlerin yaşandığı iki günün ardından, yatırımcıların açıklanan ekonomik verileri FED’in faiz oranlarını düşürmeden önce bir süre daha bekleyeceğine dair bir işaret olarak yorumlamasıyla toparlandı.

Dolar endeksi salı günü 1,5%’in üzerinde geriledikten sonra TSİ 11.20’de 0,14% artışla 104.47 seviyesine yükseldi. 

Dolar, beklenenden daha iyi gelen perakende satış rakamlarından ve enflasyonun düştüğüne dair daha fazla işaretten destek alarak, FED’e faizleri düşürmeden önce daha fazla zaman tanıyacak olan ekonomik ”’yumuşak iniş” söyleminden beslendi. 

Convera’dan James Kniveton, “Enflasyon düşerken ekonomi güçlü kalmaya devam ediyor, bu da FED’in isterse faizleri artırmasına bile izin verebilir.” dedi ancak şu anda FED yetkilileri arasında bir faiz artışı için iştah görülmediğini belirtti. 

🎯 Dolar, 28,70 Lira Seviyesine Yaklaştı

Dolar, Perakende Satışlardan Destek Buldu

Bu güçlü görünüme paralel olarak dolar, perşembe günü lira karşısında yeni rekoruna yakın seyretti. Dün 28,67 lira seviyesinde kapanan dolar, bugün 0,04 lira artışla 28,68 liradan işlem gördü. 

Öte yandan Deutsche Bank analistlerine göre, Türk lirası tahvilleri 2024’te gelişmekte olan ülkeler arasında en iyi performans gösteren tahvillerden biri olabilir.

Christian Wietoska liderliğindeki stratejistler “Yapısal olarak yükselişe geçmek için henüz birkaç ay erken. Yerel tahvillerin 200-400 baz puan daha yeniden fiyatlanması gerektiğine inanıyoruz.” yorumunu yaptı.

Deutsche Bank, JPMorgan ve son yıllarda para politikası müdahaleleri nedeniyle milyarlarca çıkış gören varlık sınıfı için bir geri dönüş bekleyen bir dizi büyük yatırım bankası arasında yer alıyor.

Geçen ayın sonlarında TCMB’nin üst üste beşinci toplantıda faiz oranlarını 35%’e yükseltmesi ve yerel bankaları daha fazla borç tutmaya iten düzenlemeleri geri çevirmesiyle ekonomik görünüm bir kez daha desteklenmişti.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Bloomberg