Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Önemli Veri Gündemi Öncesi Yükselişte

December 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Önemli Veri Gündemi Öncesi Yükselişte

Döviz kurları, bu hafta işgücü piyasasına ilişkin yoğun veri gündemi öncesi momentumunu koruyarak yüksek seyretmeye devam ediyor. 

Lira karşısında dolar güne yeşilde başladıktan sonra ivmesini korurken, ABD’de ise Fed’in faiz politikaları kapsamında yakından takip edilen ADP özel sektör istihdam verileri öncesi dolar endeksi yatay seyretti. 

Dünü 28,9324 seviyesinde tamamladıktan sonra serbest piyasada güne 28,9160 dolar seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.40’ta 28,9426 liraya yükseldi. Öte yandan da 31,1969 liradan açıldıktan sonra Euro da 0,07 artışla 31,2571 lira seviyesinden işlem gördü.

Dolar Önemli Veri Gündemi Öncesi Yükselişte

🎯 Dolar Endeksi Fed Faiz İndirimi Umutlarıyla Desteklendi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi bugün düne göre yatay seyrederek 103,94 seviyesinden işlem gördü. Öte yandan Euro da dolar karşısındaki düşüşünü sürdürerek 1.0783 dolara indi.

Borsalardaki kasım ayı rallisinin aralık ayında da devam edip etmeyeceği için yatırımcılar gözünü haftaya gerçekleşecek olan FOMC toplantısına çevirmiş durumda. 

Yatırımcıların son birkaç gündür ABD’nin gelecek yılki faiz indirimlerinin kapsamını yeniden değerlendirmesi doların yükselmesine de yardımcı oldu.

Bu kapsamda da bu haftanın veri takvimini bir hayli yoğun tutan işgücü verileri, Fed’in bir sonraki faiz hamlesi tahminleri için yakından takip ediliyor. 

CME’nin FedWatch aracına göre, yatırımcılar merkez bankasının mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini 60% civarında fiyatlıyor. 

Piyasalar gelecek yıl için çok agresif bir faiz indirimi patikası fiyatlayarak biraz aşırıya kaçtı.” diyen BNY Mellon Investment Management Asya makro ve yatırım stratejisi başkanı Aninda Mitra, Fed’in yakın zamanda faiz indirimine gitmeyeceği mesajını daha güçlü bir şekilde vermesi halinde bir geri çekilme yaşanabileceğini söyledi.

Mitra, “Bizce Fed ikinci çeyreğe kadar bekleyebilir ve o zaman bile indirimler piyasanın istediğinden çok daha sığ olacaktır.” diye ekledi.

Dolar Önemli Veri Gündemi Öncesi Yükselişte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters