Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar/Lira Rekora Yakın Seyrediyor

May 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar/Lira Rekora Yakın Seyrediyor

Döviz kurları, geçen haftaki dalgalı seyrin ardından yeni haftaya artıda başlayarak rekor seviyelerine yakın işlem gördü. Küresel piyasalarda ise Fed yetkililerinin şahin açıklamalarına rağmen piyasaların faiz indirimi beklentilerini korumasıyla dolar hafif geriledi. 

Serbest piyasada güne 32,1840 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da görece yatay kalarak 32,1855 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da güne 35,0030 liradan başladıktan sonra 35,0066 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Enflasyon Gündemi Öncesi Ekside

Dolar/Lira Rekora Yakın Seyrediyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, risk iştahında hafif bir artışla gerileyerek 104,506 seviyesinde işlem gördü. Ancak bu hafta büyük ekonomilerden gelecek ve küresel faiz oranı görünümünü etkileyebilecek önemli enflasyon verileri öncesinde dar aralıklarda kaldı.

Çarşamba günü açıklanacak olan Almanya enflasyon verisi, Avrupa Merkez Bankası’nın gelecek hafta faiz indirimine gidip gitmeyeceği konusunda yakından izlenecek bir veri olacak. 

Ayrıca cuma günü açıklanacak olan ve Fed’in ana enflasyon ölçütü olarak izlediği çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi, merkez bankasının faiz patikası kapsamında yatırımcılara ipuçları verecek.

ABD faizlerinin görünümü, son birkaç yıldır döviz hareketlerinin baskın itici gücü oldu ve dünyanın en büyük ekonomisinden gelen son veriler, politika yapıcıların bu yıl beklenen faiz indirimlerinin hızı ve ölçeği konusundaki güvenini sarstı.

NAB’den Catril, “Piyasa iyi huylu bir rakam için iyi fiyatlandırıldı ve bu yıl için mevcut Fed indirim beklentilerinin sürdürülmesi için bunun sağlanması gerekiyor. Yukarı yönde sürpriz yapan herhangi bir rakamın, ABD Hazine tahvili getirilerinde yukarı yönlü bir hareket ve doların yükselmesi açısından oldukça büyük bir tepki sağlayacağını düşünüyoruz.” yorumunu yapıyor.

Dolar/Lira Rekora Yakın Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters