Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar/Lira Rekora Yakın 

May 30, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar/Lira Rekora Yakın 

Döviz kurları, geçen haftaki yatay eğilimden toparlanmanın ardından yükselişini sürdürerek rekor seviyelerine yaklaştı. Küresel piyasalarda da dolar, ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüşten destek aldı.

Serbest piyasada güne 32,2828 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,18% artışla 32,3118 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9249 liradan başladıktan sonra 0,48% artarak 35,0279 liradan işlem gördü. 

🎯 “Dolar Güvenli Liman Olmaya Devam Ediyor”

Dolar/Lira Rekora Yakın 

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, ABD Hazine tahvili getirilerindeki düşüşün hem yüksek ABD getirileri hem de güvenli liman varlıklarına olan talep nedeniyle para biriminin cazibesini artırmasıyla 104,915’e yükseldi ve son iki haftanın en yüksek seviyesine yaklaştı. 

Beklenenden daha güçlü gelen ekonomik verilerin etkisiyle Hazine piyasasında yaşanan çöküş yatırımcıları ürküttü ve yatırımcıların en güvenli varlıklara hücum etmesine neden oldu.

TD Securities stratejistleri, “Küresel olarak ülkeler dolar bağımlılığını tartışırken, dolar hâlâ güvenli bir liman olmaya devam ediyor. ABD menkul kıymetleri yüksek likidite, istikrarlı demokratik kurumlar, derin bankacılık sistemleri ve çoğu yerel kurumun ‘batmak için çok küçük’ muamelesi görmesi ve devlet yardımının hazır olması nedeniyle belirsizlik zamanlarında hâlâ tercih edilen varlık olarak görülüyor.” yorumunu yapıyor. 

Dolar/Lira Rekora Yakın 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters