Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Lira Karşısında Rekor Seviyesine Yakın Seyrediyor

Dolar, Lira Karşısında Rekor Seviyesine Yakın Seyrediyor
Google News Icon Takip Et

Geçtiğimiz hafta 28,92 lira ile rekor tazeleyen dolar, yeni haftaya da yükselişle başladı. Ancak dolar endeksi, bu haftaki yoğun veri gündemi öncesi düştü. 

Serbest piyasada güne 28,89 liradan güne başlayan dolar, TSİ 15.20’de 0,13% artışla 28,91 liradan işlem gördü. Öte yandan haftanın ilk gününde 31,67 lira seviyesinde açılan Euro ise 0,27% artışla 31,68 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi Aylık Düşüşe Doğru İlerliyor

Dolar, Lira Karşısında Rekor Seviyesine Yakın Seyrediyor

Dolar endeksi, ise kasım ayının son haftasına düşüşle başladı. Yatırımcılar, politika faizlerinin gelecekteki seyrini belirlemek için yeni ekonomik ipuçlarını beklerken, bir yıl içindeki en büyük aylık düşüşünü gerçekleştirme yolunda ilerliyor.

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, 0,2% düşüşle 103,22’ye geriledi ve bir yıl içindeki en kötü performansı olan 3%’ün üzerinde aylık kayba doğru ilerlemeye devam etti. 

Mizuho kıdemli ekonomisti Colin Asher, “Beklentiler ABD faizlerinin zirve yaptığı yönünde, bu da dolardan çıkma zamanının geldiğini gösteriyor. ABD hisseleri dört hafta üst üste kazanç sağladı ve bu da dolara yönelik güvenli liman talebini baskılıyor.” yorumunu yaptı.

Geçen hafta Şükran Günü durgunluğundan dönen yatırımcılar, ABD faizlerinde bir zirve görmeye devam etti ve dikkatlerini ilk faiz indirimlerinin ne zaman gelebileceğine çevirdi.

Bu hafta açıklanacak olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları rakamları da oldukça yakından izlenecek. Çekirdek PCE, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olması nedeniyle, merkez bankasının sonraki adımları hakkında daha fazla ipucu sunması muhtemel bir veri. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters