Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Lira Karşısında Geriledi

Aralık 4, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Lira Karşısında Geriledi

Döviz kurları aralık ayının ilk haftasına yükselişle başladıktan sonra dolar, gün içi işlemlerde hafif geriledi. ABD’de ise Fed’in faiz indirimi beklentileriyle geçtiğimiz hafta gerileyen dolar endeksi haftanın ilk işlem gününde yükseldi. 

Serbest piyasada güne 28,9260 seviyesinde başlan dolar, TSİ 13.00’te 28,9025 liraya geriledi. Öte yandan geçtiğimiz haftayı 31,4719 lira seviyesinde tamamlayan Euro ise 0,07% düşüşle 31,4484 liraya geriledi.

Türkiye’de bugünkü yatırımcı gündemi, sabah saatlerinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon (TÜFE) verileri oldu. Verilere göre, kasım ayında yıllık enflasyon 61,98% olurken, tüketici fiyatları aylık bazda da 3,28% yükseldi. 

Dolar Lira Karşısında Geriledi

🎯 Dolar Endeksi 103 Seviyesinin Üzerine Çıktı

Dolar endeksi, Fed’in yakında faiz oranlarını düşüreceğine dair artan umutlarla üç hafta üst üste düştükten sonra bugün yükselerek rakip para birimleri karşısında bir miktar zemin kazandı.

Mizuho kıdemli ekonomisti Colin Asher, “Bence bu, ABD politika faizi beklentilerinin çok ileri gittiği ve aralık ayında başka yerlerdeki faiz beklentilerinden daha fazla gevşeyeceği gerçeğini yansıtıyor.” yorumunu yapıyor. 

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi bugün 0,19% yükselişle 103,33 seviyesine yükseldi. Öte yandan Euro da dolar karşısında 0,1% düşerek 1.0876 dolara indi.

Geçtiğimiz ay Euro, ABD enflasyonunun hızla düştüğünü gösteren verilerle dolar karşısında 3%’lük bir ralli yapmış ve 1,10 doların üzerine çıkarak ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar endeksi ise kasım ayında toplam 3,1% düşerek son bir yılın en büyük aylık düşüşünü yaşadı.

Asher, “Kasım ayı kısmen daha yumuşak Fed politikası beklentilerinin etkisiyle dolar için çok kötü bir ay oldu. Yıl sonuna doğru bu trendin tersine dönmesi için bir miktar alan görüyoruz.” diye ekledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, TÜİK