Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Kurunda Yeni Rekor

Şubat 6, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Kurunda Yeni Rekor

Döviz kurları, yeni haftaya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki (TCMB) liderlik değişiminin ardından artışla başlayarak rekor tazeledi. Küresel piyasalarda ise dolar hafif gerilese de 2024’teki yükselişini sürdürüyor.

Serbest piyasada güne 30,5670 lira seviyesinde başlayan dolar, sabah saatlerinde 30,8063 lirayı görerek rekor tazeledikten sonra TSİ 11.30’da 30,5710 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32,8449 liradan tamamladıktan sonra vites artırarak 32,9229 liraya yükseldi. 

🎯 Faiz Anlatısı Etkisi Devam Ediyor

Dolar Kurunda Yeni Rekor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dün açıklanan verilerin yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın yeni açıklamalarıyla faiz beklentilerinin yeniden şekillenmesi karşısında hafif zemin kaybederek 104,339 seviyesinden işlem gördü. 

Yine de endeks, 2023’te 2% değer kaybettikten sonra bu yıl şimdiye kadar 3% artıda seyretti. Dolar endeksi, dün 104,60’a ulaşarak 14 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyesini gördü. 

Dün açıklanan PMI verileri, ABD hizmet sektöründeki büyümenin ocak ayında yeni siparişlerin artması ve istihdamın toparlanmasıyla hız kazandığını göstererek ekonominin yıla güçlü bir başlangıç yaptığına işaret etti. Veriler, geçen hafta açıklanan istihdam rakamlarının ardından geldi.

Güçlü ABD ekonomik verileri, Powell ve diğer politika yapıcıların da bu fikre karşı çıkmasıyla, Fed’in erken ve sert faiz indirimlerine ilişkin piyasaların süregelen umutlarını boşa çıkardı.

CME FedWatch aracına göre, yatırımcılar yıl başından bu yana faiz indirimi bahislerini azaltıyor ve şu anda mart ayında sadece 16&’lık bir indirim olasılığını fiyatlıyorlar.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, “Dolar için hâlâ biraz geri çekilme alanı olabilir ancak ABD’deki dezenflasyon eğiliminin daha yerleşik hale geldiği ve işgücü piyasasındaki sıkılığın giderek azaldığı göz önüne alındığında bu muhtemelen sınırlı olacaktır.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti