Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Kuru Kritik Seviyeyi Test Etti

January 26, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Kuru Kritik Seviyeyi Test Etti

Döviz kurları yükselişlerini sürdürerek yeni rekorlarına adım adım ilerliyor. Küresel piyasalarda ise faiz oranlarının belirlenmesinde önemli bir ölçüt olarak görülen veri gündemi öncesi dolar endeksi, ekonomik büyüme verisinden beslenmeye devam ediyor. 

Serbest piyasada güne 30,3250 lira seviyesinde başlayan dolar, sabah saatlerinde kısa süreliğine 30,6496 liraya çıkarak rekor seviyesini test etti ve TSİ 12.00’de 30,3143 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 32,8966 liradan tamamladıktan sonra hafif düşüşle 32,8748 liradan işlem gördü. 

Öte yandan geçtiğimiz günlerde dolar/TL kurunun 2024 yılının ilk çeyreğinde 31 seviyesine yükseleceğini, fakat ikinci çeyrekte 30,50 seviyesine geri döneceğini ve dördüncü çeyrekte 29,50’ye ineceğini öngören Wells Fargo’dan yeni açıklamalar geldi. 

Wells Fargo Uluslararası Ekonomisti Nick Bennenbroek, tezlerinin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geleneksel politikalar uygulamaya devam etmesi ve enflasyonda düşüş yaşanması halinde geçerli olduğunu ifade etti.

İçeriğin devamına buradan ulaşabilirsin. 

🎯 GSYH Verisi Dolar Endeksini Destekliyor

Dolar Kuru Kritik Seviyeyi Test Etti

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dünkü ABD gayri safi yurtiçi hasıla verisinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından yükselişini sürdürerek 103,557 seviyesinden işlem görüyor. 

Ancak yatırımcıların 3,3% büyüyerek 2%’lik beklentilerin üzerinde gelen ekonomik büyüme verisinin Fed’in faiz kararını nasıl etkileyeceğini tartmasıyla endeksteki artış kısıtlı kalıyor. Bugün gözler ayrıca merkez bankasının favori enflasyon ölçütü olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisinde olacak. 

Saxo döviz stratejisi başkanı Charu Chanana, “GSYH verileri, ABD ekonomisine yönelik yumuşak iniş umutlarını yeniden doğruladı ancak tahvil piyasası, verinin daha çok tahvil getirilerinin düşmesine neden olan dezenflasyon kısmına odaklandı. Yine de dolar ayakta kalmayı başardı.” yorumunu yapıyor. 

Dolar Kuru Kritik Seviyeyi Test Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters