Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Kuru Hareketleniyor

June 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Kuru Hareketleniyor

Döviz kurları, dün haftaya artıda başladıktan sonra hafif çalkantılı bir seansın ardından yine hareketli. Küresel piyasalarda ise enflasyon verisi ve Fed öncesi dolar endeksi gücünü korumaya devam etti. 

Serbest piyasada güne 32,3650 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.30’da 32,3723 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 34,8420 liradan başladıktan sonra 34,8379 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi 105’in Üzerindeki Yerini Koruyor

Dolar Kuru Hareketleniyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yarın açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri ve Fed kararına hazırlanan yatırımcılar karşısında 105,254 seviyesinde işlem gördü.

ABD para birimi, geçen haftanın sonunda şaşırtıcı derecede güçlü gelen yurt içi istihdam verilerinin ardından yükselen ABD Hazine tahvili getirileri tarafından desteklendi ve bu da Fed’in bu yıl faiz indirimlerine yönelik bahislerin dramatik bir şekilde azalmasını tetikledi.

Ekonomistler, ABD tüketici fiyatları enflasyonunun geçen ayki 0,3% seviyesinden 0,1%’e gerilemesini bekliyor.

Ayrıca Fed’in yarın sona erecek iki günlük politika toplantısının sonunda herhangi bir politika değişikliği beklenmiyor ancak yetkililer ekonomik ve faiz oranı projeksiyonlarını güncelleyecek.

Natixis Investment Managers Solutions portföy yöneticisi Jack Janasiewicz, “Fed’in temkinli kalmasını, veri bağımlılığına vurgu yapmasını ve faiz oranlarını gevşetme konusunda ilerlemek için kendilerine güven vermek üzere dezenflasyonist eğilimin sağlam olduğuna dair daha fazla kanıt görmesi gerektiğini söylemesini bekliyoruz. Her zaman olduğu gibi, sürücü koltuğunda veriler var.” yorumunu yapıyor. 

Dolar Kuru Hareketleniyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters