Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Kazançlarını Koruyor

June 5, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Kazançlarını Koruyor

Döviz kurları, hafif gerilese de hafta başında elde ettikleri kazançları koruyarak rekor seviyelere yakın işlem görmeye devam ederken, küresel piyasalarda doların gözü veri gündemi ve merkez bankalarına çevrildi. 

Serbest piyasada güne 32,6264 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 14.00’te 0,25% düşüşle 32,5014 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da güne 35,5420 liradan başladıktan sonra 0,31% düşüşle 35,3664 liraya geriledi.

🎯 Dolar İstihdam Verisini Bekliyor

Dolar Kazançlarını Koruyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, önemli ABD ekonomik verileri ve Kanada’da yapılacak ve yatırımcıların dünyanın en büyük ekonomilerinden bazıları için faiz indirimi döngüsünü başlatacağına bahse girdiği para politikası toplantısı öncesinde 104,330 seviyesinde işlem gördü.

Yatırımcılar, bugün gelecek olan ABD hizmet verilerini ve haftanın ilerleyen günlerinde açıklanması beklenen istihdam rakamını bekliyor. Piyasa odağında ayrıca bugün son dört ayın en düşük seviyelerine yakın seyreden Brent ham petrol vadeli işlemleri de yer aldı.

Macquarie küresel döviz stratejisti Thierry Wizman, “Düşük petrol fiyatları dezenflasyonun yeniden küresel bir fenomen haline gelmesine neden olursa, her yerde ‘güvercinliği’ tetikleyeceğinden, daha fazla politika ayrışması veya daha zayıf bir dolar beklemiyoruz.” yorumunu yaptı.

Dolar Kazançlarını Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters