Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar İstihdam Gerginliğiyle Ekside

June 7, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar İstihdam Gerginliğiyle Ekside

Döviz kurları, haftanın son işlem gününe yatay başladı ancak bugün yatırımcıların faiz indirimleri beklentilerini güçlendirebilecek olan tarım dışı istihdam verisi öncesi dolar küresel piyasalarda düşüşe geçti.

Serbest piyasada güne 32,2980 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 32,2798 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da güne 35,1770 liradan başladıktan sonra 35,1746 liraya geriledi.

🎯 Dolar Son 8 Haftanın En Düşük Seviyesinde

Dolar İstihdam Gerginliğiyle Ekside

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda ipuçları verebilecek önemli veri gündemi öncesinde son sekiz haftanın en düşük seviyesine yaklaşarak 104,101 seviyesinde işlem gördü. 

Yatırımcıların bu yıl için iki adet çeyrek puanlık faiz indirimini tekrar masaya koymasına neden olan zayıf makro verilerin ardından endeks, haftalık bazda 0,50%’nin üzerinde bir düşüşe doğru ilerliyor. 

Bu durum, yatırımcıların günün ilerleyen saatlerinde daha yumuşak bir tarım dışı istihdam verisi için pozisyon almasına yol açtı.

FOMC’nin gelecek haftaki politika toplantısında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor ancak piyasalar şu anda aralık ayı sonuna kadar 50 baz puanlık bir indirim fiyatlıyor ve ilk indirim büyük olasılıkla eylül ayında yapılacak.

Commonwealth Bank of Australia’nın uluslararası ekonomi müdürü Joseph Capurso bir müşteri notunda, “Tarım dışı istihdam verisinin genel mesajının azalan da olsa bir güçlenme olmasını bekliyoruz. ABD işgücü piyasasını zayıf olarak nitelendirmeyiz – sıcaktan ziyade güçlü demek daha doğru olur. Sonuç olarak, FOMC’nin eylül ayındaki ilk faiz indirimine yönelik piyasa fiyatlaması, dolarda ılımlı bir artışı destekleyebilir.” yorumunu yapıyor. 

Dolar İstihdam Gerginliğiyle Ekside

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters