Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor

May 24, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor

Döviz kurları, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri sabit bırakmasının ardından yatay kapansa da Fed’in son toplantı tutanaklarında daha şahin bir tavır takınmasının ardından küresel piyasalarda değer kazanan dolardan destek aldı. 

Serbest piyasada güne 32,2290 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.15’te 0,26% artışla 32,2668 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,8360 liradan başladıktan sonra 34,9430 liradan işlem gördü. 

TCMB mayıs ayı toplantısında, beklentilere paralel şekilde politika faizini sabit bıraktı. Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 50%’de sabit bırakılmasına karar verdi.

🎯 Faizler İndirimine Fed Gölgesi

Dolar Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, ABD ekonomisinin gücünü koruduğunu gösteren güçlü veriler ve Fed yetkililerinden gelen faiz açıklamalarından destek alarak 104,937 seviyesinden işlem gördü. 

Endeks böylece, son bir ayın en iyi haftalık kazancını elde etme yolunda ilerledi. 

Mayıs ayı verilerinin ABD’de iş faaliyetlerinin son iki yılın en yüksek seviyesine çıktığını göstermesi ve imalatçıların girdi fiyatlarının arttığını bildirmesi, ABD’de faiz indirimi beklentilerinin gerilemesine ve Hazine tahvili getirilerinin yükselmesine yol açtı.

Fed’in bu hafta yayınlanan son toplantısının tutanakları da politika yapıcılar arasında mevcut oranların enflasyonu düşürmek için yeterince kısıtlayıcı olup olmadığı konusunda bir tartışma olduğunu gösterdi. Yatırımcılar da Fed’in ilk faiz indiriminin zamanlamasını aralık ayına çekti.

Dolar Haftayı Artıda Tamamlamaya Hazırlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters