Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Haftaya Kayıpla Başladı

May 20, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Haftaya Kayıpla Başladı

Döviz kurları, mayıs ayı başından bu yana süregelen dalgalı seyre devam ediyor. Dolar, küresel piyasalarda da beklentilerin altında gelen enflasyon verisinin ardından piyasaların Fed’in faiz patikasına ilişkin daha fazla ipucu beklemesiyle yatay seyretti. 

Serbest piyasada güne 32,2000 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.00’te 32,2066 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro da güne 35,0270 liradan başladıktan sonra 35,0316 liraya yükseldi.

🎯 Dolar Endeksi Zemin Bulmaya Çalışıyor

Dolar, Haftaya Kayıpla Başladı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, bu hafta bir dizi Fed yetkilisinden gelecek olan açıklamalar ve FOMC toplantı tutanakları öncesinde sabit kalarak 104,491 seviyesinde seyretti. 

Geçtiğimiz hafta ABD’de nisan ayı tüketici fiyatlarının gevşediğini gösteren veriler, piyasaların bu yıl 50 baz puan ya da en az iki faiz indirimi fiyatlamasına yol açtı ancak çeşitli Fed yetkilileri, faizlerin ne zaman düşebileceği konusunda temkinli sözler sarf etmeye devam etti.

Şimdi gözler 31 Mayıs’ta açıklanacak olan ve Fed’in enflasyon için tercih ettiği gösterge olarak bilinen kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisinde olacak.

Annex Wealth Management’ın baş ekonomisti Brian Jacobsen, “Fed, haziran ya da temmuz toplantısına kadar faiz indirimine gidecek kadar güven kazanmak için yeterli veriye sahip olmayacak. Ağustos ayı geldiğinde Fed Başkanı Powell, Jackson Hole konferansını önümüzdeki faiz yolu hakkındaki düşüncelerini açıklamak için bir zaman olarak kullanabilir ve eylül ayında bir indirime gidebilir.” yorumunu yapıyor. 

Dolar, Haftaya Kayıpla Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing