Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Haftaya Artıda Başladı

June 10, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Haftaya Artıda Başladı

Döviz kurları, haftaya pozitif bir başlangıç yaptı. Öte yandan küresel piyasalar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un açıklamalarıyla çalkalanırken, Euro’daki değer kaybı dolar endeksine olumlu yansıdı. 

Serbest piyasada güne 32,3800 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 14.00’te 32,4620 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro ise güne 34,8432 liradan başladıktan sonra 34,8946 liradan işlem gördü.

🎯 Fed Haftasına Güçlü Başlangıç

Dolar Haftaya Artıda Başladı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Euro’daki değer kaybından güç alarak Fed’in faiz kararının izleneceği yeni haftaya yükselişle başladı ve 105,329 seviyesinden işlem gördü.

Macron’un erken seçim çağrısıyla Fransa’da artan belirsizlik, çarşamba günü açıklanacak önemli ABD enflasyon verileri ve Fed’in faiz toplantısı, piyasalar için yoğun geçecek bir haftaya işaret ediyor. 

Fed iki günlük politika toplantısını çarşamba günü tamamlayacak. Cuma günü açıklanan veriler, tarım dışı istihdamın geçen ay 272 bin kişi artarak 185 binlik beklentinin oldukça üzerinde geldiğini gösterdi. 

Piyasalar, istihdam verilerinden önce yaklaşık 50 baz puan – veya en az iki indirim – ile karşılaştırıldığında, şimdi bu yıl 36 baz puanlık Fed indirimleri fiyatlıyor.

ABD tüketici enflasyonu verileri Fed’in karar almasında bir diğer faktör olacak. Toplantıda herhangi bir politika değişikliği beklenmezken Fed, politika yapıcıların faiz oranlarının izleyeceği yola ilişkin tahminlerini içeren son “nokta grafiklerini” yayınlayacak.

Dolar Haftaya Artıda Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters