Döviz Haberleri

Dolar Güne Yeni Rekorla Başladı

January 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Güne Yeni Rekorla Başladı

Döviz kurları, yıla yüksek seviyelerde başladıktan sonra bugün rekor tazeledi. Küresel piyasalarda ise borsalardaki risk rallisinin ivme kaybetmesiyle dolar toparlanma sinyalleri vermeye başladı.

Sabah saatlerinde 29,9040 seviyesiyle rekor tazeleyen dolar, serbest piyasada güne 29,7890 liradan başladıktan sonra TSİ 12.00’de 29,7774 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,5843 lira seviyesinde tamamlayan Euro da 32,6300 liradan açıldıktan sonra 0,23% artışla 32,6602 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar, Son İki Haftanın Zirvesinde

Dolar Güne Yeni Rekorla Başladı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, borsaların Fed’in güvercin yorumlarıyla adeta atağa geçtiği rallinin 2024’ün başlarında zayıflamasıyla toparlandı. 

Dün, Mart 2023’ten bu yana en iyi günlük performansına imza atan endeks, 0,86% artışa 102,25 seviyesine ulaştıktan sonra, bugün bu seviyenin üzerine çıkarak 102,188’e ulaştı. Böylece 2023’ün son aylarında görülen düşüşün ardından dolar endeksi son iki haftanın en iyi performansına imza attı.

Geçen yılın sonlarında, Fed’in aralık ayındaki toplantısında faiz oranlarını düşürmeye hazırlandığına ilişkin yorumlarla beslenen borsa rallisi, doların ivme kaybetmesindeki en büyük nedenlerden biriydi. 

Ancak bu ivme yeni yılda şimdiye kadar devam edemedi ve yatırımcıların riskten uzaklaşma hamleleriyle S&P 500 ile Nasdaq büyük teknoloji isimlerindeki düşüşle ilk işlem günlerini ekside tamamladı. 

National Australia Bank (NAB) döviz stratejisti Ray Attrill, “Risk görünümünde ciddi bir değişim görüyoruz. Yüksek Hazine tahvili getirileri ve zayıf hisseler eşittir güçlü bir dolar demektir. Bunun bu kadar basit bir hikaye olduğunu düşünüyorum.” yorumunu yapıyor. 

Dolar Güne Yeni Rekorla Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters