Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Gücünü Koruyor

January 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Gücünü Koruyor

Dolar endeksi, sabah saatlerinde faiz indirimi beklentilerinin arttığını gösteren Fed anketi sonuçlarıyla hafif bocalasa da kazançlarını sürdürüyor. Döviz kurları da kademeli yükselişlerine devam ediyor. 

Serbest piyasada güne 29,9370 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,12% artışla 29,9398 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,7589 lira seviyesinde tamamlayan Euro da 33 lira seviyesine yaklaşmaya devam etti ve 32,8194 liradan işlem gördü. 

🎯 Fed’e Rağmen Yükseliş Sürüyor

Dolar Gücünü Koruyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, yaklaşan enflasyon verileri öncesinde piyasaların faiz indirimi beklentileri karşısında hafif geriledikten sonra yükselişini sürdürdü. Endeks 0,06% artışla 102,348 seviyesinden işlem gördü. 

Dolar endeksindeki söz konusu gerileme, New York Fed’in tüketici beklentileri anketinin ardından geldi. Anket, tüketicilerin enflasyon beklentilerinin aralık ayında son üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini gösterdi. 

İlerleyen günlerde ABD enflasyonuna ilişkin açıklanacak olan veriler, Fed’in bu yıl faiz indirimi yapmak için ne kadar alana sahip olduğu konusunda muhtemelen daha fazla netlik sağlayacak.

Capital. com piyasa analisti Kyle Rodda, “Buradaki büyük katalizör, ileriye dönük enflasyon beklentilerine ilişkin verilerdi. İşgücü piyasası hâlâ sıkı olsa da, ABD’de hâlâ bu tür enflasyonu düşürücü dürtüler görüyoruz, bu da Fed’in yakın zamanda faiz indirimi yapma kapasitesine sahip olma ihtimalini bir kez daha artırıyor.” diyor. 

Dolar Gücünü Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters