Döviz Haberleri

Dolar, Güçlü Yükselişini Sürdürüyor

January 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Güçlü Yükselişini Sürdürüyor

Döviz kurları, 2023’ün sonundaki yükselişini sürdürerek yeni haftaya rekor seviyelerine yakın seyrederek başladı. Öte yandan bu haftaki veri gündemi öncesi dolar küresel piyasalarda yeşilde işlem gördü. 

2023’ü 29,4725 lira seviyesinde tamamlayan dolar, serbest piyasada yeni haftaya 29,6739 liradan başladıktan sonra TSİ 12.30’da 0,63% artışla 29,6978 liradan işlem gördü. Öte yandan geçtiğimiz haftayı 32,6975 lira seviyesinde tamamlayan Euro da bugün 32,7611 liradan açıldıktan sonra 0,33% artışla 32,8053 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Dipten Tırmanmaya Çabalıyor

Dolar, Güçlü Yükselişini Sürdürüyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçtiğimiz yılı son iki yıldan sonra ilk kez kayıplarla tamamladıktan sonra bu hafta açıklanacak olan bir dizi istihdam verisi öncesi hafif toparlanarak 101,44 seviyesinden işlem gördü. 

FOMC’nin aralık ayı toplantısının ardından gevşek para politikası beklentilerinin artması geçtiğimiz yıl doların performansını zedelemişti. Piyasalar şimdi Fed’in mart ayında faiz indirimlerine başlama olasılığını 86% olarak fiyatlıyor. 

Bannockburn Global Forex stratejisti  Marc Chandler, “Asıl soru faizlerin ne hızda ve ne zaman indirileceği. Fiyat baskılarının ve zayıf büyüme rakamlarının kontrol altına alınması, piyasa beklentilerinin geçen yılın belirleyicisi olan ‘daha uzun süre daha yüksek’ söyleminden oldukça dramatik bir şekilde agresif parasal gevşemeye kaymasına yol açtı.” yorumunu yapıyor. 

Fed’in bu yıl izleyeceği yol hakkında yatırımcılar bu hafta açıklanacak olan işsizlik başvuruları ve tarımdışı istihdam verilerini takip edecek. 

Dolar, Güçlü Yükselişini Sürdürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters