Döviz Haberleri

Dolar Geçen Haftaki Kazançlarını Koruyor

January 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Geçen Haftaki Kazançlarını Koruyor

2023’teki kayıplarını geride bırakarak yeni yıla güçlü bir başlangıç yapan dolar endeksi, diğer para birimleri karşısındaki kazançlarını koruyarak artıda seyretmeye devam etti. Döviz kurları da bu haftaki veri gündemi öncesi rekor seviyelerine yaklaştı. 

Serbest piyasada güne 29,8850 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 15.30’da 0,33% artışla 29,8947 liradan işlem gördü. Öte yandan geçtiğimiz haftayı hafif düşüşle 32,6152 lira seviyesinde tamamlayan Euro ise ivme kazanarak 32,7592 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Eski Gücüne Kavuşmaya Çalışıyor

Dolar Geçen Haftaki Kazançlarını Koruyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, son altı ayın en güçlü haftalık performansına imza atarak geçtiğimiz hafta 1% değer kazandı. 

Endeks, bu güçlü performansını koruyarak yeni haftanın ilk işlem gününde 0,04% artışla 102,472 seviyesinden işlem gördü. 

Dünya genelinde soğuyan enflasyon oranları ve başta Fed olmak üzere merkez bankalarının bu yıl faiz indirimlerine başlayabileceği beklentileri, hisselerde bir ralliye yol açtı. Hazine tahvili getirileri ise geçen yıla göre sert bir düşüşle karşı karşıya kaldı.

Genellikle bu faktörler doları zayıflatan gelişmeler olarak yorumlansa da Monex Europe döviz stratejisti Simon Harvey, yıl başından bu yana piyasalarda “bir miktar hazımsızlık” yaşandığını belirtiyor:

Geçen yılı ağırlıklı olarak Fed’in agresif bir şekilde faiz indirimlerine başlayacağı ve büyüme koşullarının dünya genelinde iyileşeceği beklentileriyle tamamladık. Bu yüzden herkes hisselere yöneldi. Şimdiyse yeniden gerçekliğe dönüyoruz.” 

Dolar Geçen Haftaki Kazançlarını Koruyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters