Borsa Yorumları

Dolar, Fed Tutanaklarından Destek Buldu

Kasım 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dolar, Fed Tutanaklarından Destek Buldu

Dolar, Fed’in son toplantı tutanaklarının faiz artırım döngüsü sona ermiş gibi görünse de faiz oranlarının bir süre daha kısıtlayıcı kalacağını ima etmesiyle, son iki buçuk ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Dolar endeksi salı günü ağustos ayından bu yana en düşük seviyesi olan 103,17’den toparlanarak TSİ 13.00’te 103,78 seviyesine yükseldi. 

Fed tutanakları, merkez bankasının dikkatli bir şekilde ilerleyeceğini ve “tüm katılımcıların mevcut faiz oranını korumanın uygun olduğuna karar verdiğini” gösterdi.

Fed yetkilileri, faiz oranlarını ancak enflasyonu kontrol etmedeki ilerlemenin sekteye uğraması halinde artıracakları konusunda mutabık kaldı. Piyasaların gelecek yılın başından itibaren faiz indirimlerine gidileceği umutları artarken, politika yapıcılar ise daha fazla sıkılaştırma için kapıyı açık bıraktı.

Nordea analisti Niels Christensen, “Gelecek yıl için neredeyse dört faiz indirimi tamamen fiyatlanmış durumda ve bu, çok agresif görünüyor. Bununla birlikte, Fed’in indirim döngüsüne başladığında 50 baz puan indirim yapması alışılmadık bir durum değil, dolayısıyla bu mümkün de olabilir.” yorumunu yapıyor.

🎯 Kurdaki Artış 28,82 Liraya Ulaştı

Dolar, Fed Tutanaklarından Destek Buldu

Dolar endeksindeki bu toparlanma karşısında, lira sınırlı değişimlerle 29 dolar rekoruna doğru yükselişini sürdürdü. Dolar karşısında güne 28,81 seviyesinde başlayan lira, TSİ 13.00’te 0,12% artışla 28,82 dolar seviyesine yükseldi.

Bu haftanın en önemli gündemi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yarın açıklayacağı faiz kararı olacak. Reuters anketine göre ekonomistler, aralık ayında bir faiz artırımı daha bekliyor. Medyan tahmine göre 2023 sonu için politika faizi 40% seviyesinde olacak.

Goldman Sachs ise bir notunda, “Ağustos ayından bu yana, yıl için nihai faiz tahminimiz 40%’a ulaştı. Ayrıca, TL mevduat faizleri son iki haftada keskin yükseliş eğilimini sürdürdü. Piyasa faizlerinin bu şekilde yakınsamasının, daha ortodoks ve faiz temelli bir parasal sisteme dönüşün önemli bir parçası olduğunu ve (merkez bankasının) yürürlükteki makro ihtiyati tedbirlerin çoğunu kaldırmasına izin verdiğini daha önce de belirtmiştik.” diyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Nasdaq