Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Fed Öncesi 29 Liranın Üzerinde

Aralık 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Fed Öncesi 29 Liranın Üzerinde

Döviz kurları, Fed’in para politikasına ilişkin ipuçları verecek faiz kararı öncesi yükselmeye devam etti. Öte yandan diğer para birimleri karşısında değerlenen dolar endeksi de artıda tutunmaya çalışıyor. 

Serbest piyasada güne 29,0500 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 17.00’de 0,09% artışla 29,0559 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,3431 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yükselişini sürdürerek 0,14% artışla 31,3855 liraya yükseldi. 

Dolar, Fed Öncesi 29 Liranın Üzerinde

🎯 Dolar Endeksi 104’e Tutunmaya Çalışıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, doların bugün Asya para birimleri karşısında yükselmesiyle sabah saatlerinde değer kazanırken, gün içi işlemlerde 103,803 seviyesinde yatay seyretti. 

Dolardaki bu ihtiyatlı görünümün sebebi de bu akşamki Fed ve başkan Jerome Powell’ın açıklamaları. 

Konsensüs faizlerin sabit kalacağı yönünde olsa da yatırımcılar, politika oranının geleceğine ilişkin piyasa beklentilerinin ne kadar isabetli olup olmadığına dair ipuçları için merkez bankasının ekonomik projeksiyonları ve nokta grafiği tahminlerini izleyecek.

Şu an yatırımcılar faiz inidimlerinin 2024 Mayıs gibi erken bir tarihte başlayabileceğine inanıyor. Bu beklenti hakkında DBS Bank, “Piyasalar Fed de dahil olmak üzere merkez bankalarının soğuyan enflasyon karşısında şahin tavırlarını azaltmasını bekliyor.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters