Borsa Yorumları

Dolar, Faiz Kararı Sonrası Geriledi

November 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Faiz Kararı Sonrası Geriledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün açıkladığı faiz kararının ardından güne yükselişle başlayan dolar, lira karşısında geriledi. 

Güne 28,85 lira seviyesinde başladıktan sonra 28,92 lira ile son zamanların rekorunu kıran dolar, faiz kararının ardından TSİ 15.00’te 0,28% düşüşle 28,76 liraya geriledi.

Dolardaki söz konusu harekette TCMB’nin altıncı kez faizleri yükseltmesi etkili oldu. Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini 500 baz puan artışla 40%’a çıkardı. Ekonomistler, faizlerin 250 baz puan artışla 37,50% seviyesine yükseltilmesini bekliyordu.

🎯 Dolar Endeksi Toparlanmaya Çalışıyor

Dolar, Faiz Kararı Sonrası Geriledi

Dolar endeksi, ekonomik verilerin işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta beklenenden daha fazla düştüğünü göstermesinin ardından son 2,5 ayın ayın en düşük seviyesinden toparlandı.

Ancak sabah saatlerinde dolar karşısında Avro 0,15% artışla 1,0902 dolara yükseldi. Böylece dolar endeksindeki yükseliş hafif zayıflayarak 103,71 dolara geriledi. 

Sumitomo Mitsui Banking makro strateji müdürü Jeff Ng, “Dolar son dönemdeki zayıflığın ardından kısmen toparlandı. Michigan Üniversitesi anketi piyasalara önümüzdeki 1 ve 5 yıl için enflasyon beklentilerinin sabit kaldığını ve faizlerin daha uzun süre yüksek kalabileceğini hatırlattı.” yorumunu yapıyor. 

Dolar, Faiz Kararı Sonrası Geriledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters