Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, Enflasyon Gününe Ilımlı Başladı

May 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, Enflasyon Gününe Ilımlı Başladı

Döviz kurları, ağırlıklı olarak odağın bugün ABD’de açıklanacak olan enflasyon (TÜFE) verilerine kaymasıyla dar bir aralıkta seyretti. Dolar endeksi ise söz konusu verinin faiz politikası üzerindeki etkisi tartılırken son bir buçuk haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Serbest piyasada güne 32,2800 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.15’te 32,2736 liraya geriledi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9530 liradan başladıktan sonra 35,0004 liradan işlem gördü.

🎯 Piyasalarda Gergin Bekleyiş

Dolar, Enflasyon Gününe Ilımlı Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Fed’in faizler konusunda nasıl bir yol izleyeceğine ilişkin ipuçları veren enflasyon verisi öncesinde Hazine tahvili getirilerindeki düşüşe paralel geriledi ve 104,84 seviyesinden işlem gördü.

Saatler içinde açıklanacak olan enflasyon verileri kapsamında ekonomistler, çekirdek enflasyonun mart ayındaki 0,4% seviyesinden nisan ayında 0,3%’e gerileyeceğini tahmin ediyor.

Deustche Bank stratejisti Alan Ruskin, bir notta analistlerin “olağanüstü bir şekilde nadir görülen” 0,3%’lük tahminine atıfta bulunarak, “Piyasalar ya hep birlikte batacak ya da hep birlikte çıkacak.” yorumunu yapıyor. 

Faiz oranı beklentilerinin “normale göre çok daha çetrefelli” göründüğünü belirten Ruskin, piyasaların herhangi bir yöne savrulması için birden fazla aşağı veya yukarı yönlü verinin gelmesi gerektiğini ekledi. 

Ancak Ruskin’e göre, 0,5%’in üzerinde herhangi bir veri, “bir sonraki faiz hamlesinin artış olabileceğine” yönelik beklentiyi güçlendirebilir ve doları rakipleri karşısında oldukça güçlü bir konuma taşıyabilir. 

Dolar, Enflasyon Gününe Ilımlı Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing