Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksinde Fed’in Etkileri Devam Ediyor

Dolar Endeksinde Fed’in Etkileri Devam Ediyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları Fed’in güvercin açıklamaları sonrası yükselişini sürdürürken, dolar endeksi ise diğer para birimleri karşısında gerilemeye devam etti. 

Dünü 28,0065 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,0440 liradan başlayarak TSİ 12.30’da 0,18% artışla 29,0586 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,9061 lira ile 32 liraya yakın tamamlayan Euro hafif gerileyerek 0,09% düşüşle 31,9763 liraya indi.

Dolar Endeksinde Fed’in Etkileri Devam Ediyor

🎯 Dolar Endeksi 102 Seviyesinde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, küresel merkez bankalarının şahin tonlarını korumasıyla Euro ve Sterlin karşısındaki düşüşünü sürdürdü. 

Endeks, Fed’in faiz indirimi beklentilerinin de giderek yükselmesiyle bugün 102,112 seviyesinde işlem gördü ve haftayı düşüşle tamamlama yolunda ilerliyor. 

Pepperstone’dan Chris Weston, merkez bankası festivalinin ardından piyasanın 2024’te beklenen kesintilerin zamanlamasını öne çektiğini ve birçok katılımcının şimdi indirimlerin mart ayı civarında başlamasını beklediğini söyledi.

CME FedWatch aracına göre piyasalar şu anda Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini 75% olarak fiyatlıyor. Ayrıca Aralık 2024’e kadar 150 baz puanlık faiz indirimi fiyatlanıyor; ki bu da Fed’in gelecek yıl 75 baz puanlık indirim öngören projeksiyonlarının iki katı.

Harbour Asset Management sabit gelir ve döviz stratejisti Hamish Pepper, bu tür piyasa fiyatlamalarının, ABD çekirdek enflasyonunun önemli bir ekonomik soruna yol açmadan 2%’ye dönebileceğine dair aşırı iyimser bir görüşü yansıttığını söyledi:

Piyasalar için risk, politika faizlerinin beklenenden daha uzun süre daha yüksek seviyelerde kalması gerekebileceğidir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters