Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksi Son 5 Ayın Zirvesinde

April 16, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Endeksi Son 5 Ayın Zirvesinde

Döviz kurları güne yatay bir başlangıç yapsa da artıda seyretmeye devam ediyor. Öte yandan küresel piyasalarda ise ABD’den gelen güçlü verilerin ardından dolar endeksi son beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. 

Dünü 32,4306 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 32,4270 liradan başladıktan sonra TSİ 13.00’te 0,14% artışla 32,4769 liraya yükseldi. Doların yanı sıra dün 34,4669 liradan kapanan Euro da güne 34,4610 liradan başladıktan sonra 0,25% artışla 34,5528 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi 106 Seviyesine Yükseldi

Dolar Endeksi Son 5 Ayın Zirvesinde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, piyasaların jeopolitik gerilimlerden silkinmesinin ardından perakende satışlarda beklenenin üzerinde bir artış görülmesinden destek aldı ve 106,243 seviyesine yükselerek Kasım 2023’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Dün açıklanan veriler, ekonomistlerin 0,3%’lük tahminine kıyasla ABD perakende satışlarının geçen ay 0,7% arttığını gösterdi. Bu veriler, Fed’in bu yıl faiz oranlarını düşürmek için acele etmeyeceği yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Societe Generale kurumsal araştırma, döviz ve kurlar başkanı Kenneth Broux, “ABD ekonomisi, uzun vadeli trendin üzerinde bir seviyede çok sağlam bir şekilde büyümeye devam ediyor ve bu da, daha yüksek ABD tahvil getirilerini destekliyor ve Fed’in faiz oranlarını düşürmesine karşı çıkıyor.” yorumunu yaptı.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar Fed’in temmuz ayında faiz indirimine gitme ihtimalini 41% olarak fiyatlıyor. Bu oran, perakende satış verisi öncesinde 50% seviyesindeydi.

Yatırımcılar, geçen hafta ABD enflasyon verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesinden bu yana ilk yorumlarını bugün yapacak olan Fed Başkanı Jerome Powell’dan gelecek ipuçlarını bekliyor olacak.

Dolar Endeksi Son 5 Ayın Zirvesinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters