Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksi İstihdam Rakamları Öncesi Yükseldi

December 5, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Endeksi İstihdam Rakamları Öncesi Yükseldi

Döviz kurlarındaki yüksek seyir hafiflerken, lira karşısında dolar da gün içi işlemlerde zirvesinden geriledi. ABD’de ise bu hafta açıklanacak ve Fed’in haftaya gerçekleştireceği faiz toplantısına ilişkin ipuçları vermesi beklenen istihdam verileri öncesi dolar endeksi yükseldi. 

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi bugün 0,04% yükselişle 103,67 seviyesine yükseldi ve son bir haftanın en yüksek seviyesini gördü. Öte yandan Euro da dolar karşısında 0,05% düşerek 1.0831 dolara indi.

Yatırımcıların gözü cuma günü açıklanacak olan kasım ayı tarım dışı istihdam verisinde. Ancak bundan önce, aylık işe alımları ve işten çıkarmaları gösteren aylık JOLTS verisi ve özel sektör ADP anketi rakamları gelecek.

Para politikası beklentilerinin şu anda para birimlerini yönlendirme gücü göz önüne alındığında, her iki veri de cuma günkü rakama ilişkin beklentileri şekillendirebilir.

Şu anda piyasanın ana odak noktası hâlâ merkez bankalarının gelecek yıl politika açısından ne yapacakları.” diyen MUFG döviz stratejisti Lee Hardman, geçtiğimiz hafta hem Fed hem de ECB için faiz beklentilerinin çok dramatik bir şekilde güvercin olarak yeniden fiyatlandırıldığını, dolayısıyla bunun döviz piyasaları üzerinde kesinlikle bir etkisi olduğunu söyledi.

Dolar Endeksi İstihdam Rakamları Öncesi Yükseldi

🎯 Dolar ve Euro Geriledi

Öte yandan serbest piyasada güne 28,9220 seviyesinde başlan dolar, TSİ 13.00’te 28,9214 liraya geriledi. Dünü 31,3703 lira seviyesinde tamamlayan Euro ise 0,10% düşüşle 31,3414 liraya geriledi.

Dolar Endeksi İstihdam Rakamları Öncesi Yükseldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters