Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksi 7 Haftanın Zirvesinde

Şubat 1, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Endeksi 7 Haftanın Zirvesinde

Döviz kurları, Fed Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının faiz oranlarını düşürme konusunda tahmin edildiği kadar acele etmeyeceğine ilişkin açıklamalarının ardından yükseldi. 

Serbest piyasada güne 30,3200 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.00’de 0,10% artışla 30,3701 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise faiz kararı öncesi dünü 32,8430 liradan tamamladıktan sonra yatay seyredek 32,8373 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolara Powell Desteği

Dolar Endeksi 7 Haftanın Zirvesinde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, Powell’ın şahin açıklamalarından destek bularak 103,373 seviyesine yükseldi ve 13 Aralık’ta görülen 103,82 seviyesine oldukça yakın seyretti.

Dolar, Fed’in faiz oranlarını düşürmeden önce tahmin edilenden daha uzun süre bekleyebileceğini gösteren ABD ekonomik verilerinden de pozitif etkilendi. 

Powell, mart ayında bir faiz indiriminin “temel senaryo olmadığını” söyledi. 

Fed yetkililerinin faiz oranlarını sabit bırakmasının ardından düzenlenen basın toplantısında Powell, “Komitenin mart toplantısına kadar politikayı gevşetecek bir güven seviyesine ulaşmasının muhtemel olduğunu düşünmüyorum ancak bunu göreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Convera döviz stratejisti James Kniveton, “Fed’in ilk indirimlerin zamanlaması konusundaki sessizliği piyasaları diken üstünde tutuyor ve dolar muhtemelen bu gecikmeden faydalanıyor. Ancak, piyasanın yılın ilerleyen dönemlerinde olası indirim beklentisi sonunda doların direncini kırabilir.” diyor. 

Yatırımcılar faiz kararı öncesinde Fed’in mart ayında indirime girme olasılığı 59% olarak fiyatlıyordu ancak Powell açıklamaları sonrası 38%’e indi. Bununla birlikte, piyasa hâlâ bu yıl içinde 150 baz puana yakın faiz indirimi bekliyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti