Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksi 4 Ayın Dip Seviyesine Düştü

Aralık 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Endeksi 4 Ayın Dip Seviyesine Düştü

Döviz kurları, yoğun bir veri gündemi karşısında dünü hafif kayıplarla tamamlasa da yeni güne toparlanarak başladı. Öte yandan Fed’in gelecek yıl için faiz indirimleri sinyalleri vermesiyle dolar endeksi son dört ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Dünü 29 lira seviyesinin altında, 28,9865 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,0140 liradan başlayarak TSİ 11.00’de 0,20% artışla 29,0447 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,5392 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yeniden ivme kazanarak 0,50% artışla 31,6959 liraya yükseldi. 

Dolar Endeksi 4 Ayın Dip Seviyesine Düştü

🎯 Dolar Endeksi 103 Seviyesinin Altında

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, gelecek sene Fed’in para politikasını gevşetebileceğine yönelik sinyallerle ağustos ayından bu yana en düşük seviyesi olan 102,42 seviyesine geriledi. Endeks, TSİ 11.00’de de 102,700 seviyesine ulaştı. 

Dolardaki bu düşüş Fed’in faiz artışı döngüsünün sona erdiğini gösteren ve dünkü faiz açıklamasıyla yayınlanan ekonomik projeksiyonlarından sonra geldi. 

Fed, faizleri beklentilere paralel olarak 5,25%-5,50% aralığında sabit bıraktı ancak yatırımcıların gözü faiz politikasının geleceğine ilişkin ipuçları için Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarındaydı. 

Powell, 2022’den bu yana süregelen sıkı para politikasında muhtemelen sona yaklaşıldığını ve faiz indirimleri olasılığının “ufukta görünmeye başladığını” söyledi. 

City Index analisti Matt Simpson, “Bu, yeni yıla girmeye hazırlanan piyasalar için oldukça büyük bir gelişme ve bir süredir ihtiyaç duyduğumuz bir netlik sunuyor.” diyor. 

Simpson, FOMC’nin gelecek hafta açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları verisi öncesi gelecek ekonomik verileri gölgede bırakacağını ve bunun “dolar için daha fazla aşağı yönlü potansiyele” yer bırakacağını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti