Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Endeksi 2 Ayın Zirvesine Tırmandı

February 5, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Dolar Endeksi 2 Ayın Zirvesine Tırmandı

Döviz kurları, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki (TCMB) sürpriz liderlik değişiminin ardından yeni haftaya yükselişle başlarken, küresel piyasalarda hafifleyen faiz indirimi beklentileri dolar endeksindeki artışı desteklemeye devam etti.

Serbest piyasada güne 30,5200 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.30’da 0,21% artışla 30,5518 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise geçen haftayı 32,9791 liradan tamamladıktan sonra gerileyerek 32,8815 liradan işlem gördü. 

Geçtiğimiz yıl haziran ayında göreve gelen TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, görevinden istifa ettiğini açıkladı. Erkan, göreve geldiğinden sonra parasal sıkılaştırma adımı atarak 8,5% olan faiz oranını 45%’ye yükseltti. Bu faiz oranında 36,5 yüzde puanlık faiz artışına işaret etti.

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı ise Dr. Fatih Karahan oldu. Karahan, 28 Temmuz’da TCMB Başkan Yardımcılığına getirilmişti.

Söz konusu görev değişiminin küresel piyasalarda nasıl yankı bulduğuna ilişkin şu içeriğimize göz atabilirsin.

🎯 Endekse İstihdam Verisi Desteği

Dolar Endeksi 2 Ayın Zirvesine Tırmandı

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçtiğimiz hafta açıklanan istihdam verisinin ardından Fed’e yönelik agresif faiz indirimi beklentilerinin yumuşamasıyla 104,283 seviyesine yükseldi. 

Endeks böylece, 11 Aralık’tan bu yana en iyi gününü yaşadı. 

ING küresel piyasalar lideri Chris Turner, “Piyasalar merkez bankası yorumları ve verilerle çalkalanmaya devam ediyor. Cuma günü sürpriz bir şekilde güçlü gelen istihdam verileri, Fed’in işgücü piyasasının daha iyi dengelendiğine dair görünümüne dair belirsizliğe yol açtı.” yorumunu yapıyor. 

Piyasalar, geçen yılın sonunda Fed’in bu yıl 150 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyordu ancak bu oran şimdi 120 baz puana gerilemiş durumda. 

Mart ayında bir faiz indirimi beklentisi ise, bir hafta önceki 50%’lik orandan sert bir düşüşle yaklaşık 16%’ya geriledi.

Saxo Bank döviz strateji müdürü Charu Chanana, “Dolarda yükseliş eğilimi için nedenler çoğalmaya devam ediyor ve şimdi piyasalar, Powell’ın mart faiz indirimi fiyatlamasına geri dönüşünü ciddi bir şekilde yeniden değerlendirmek zorunda.” diyor. 

Dolar Endeksi 2 Ayın Zirvesine Tırmandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters