Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Büyüme Verisi Sonrası Geriledi

Kasım 30, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Büyüme Verisi Sonrası Geriledi

Güne lira karşısında rekor tazeleyerek başlayan dolar, Türkiye ekonomik büyümesine ilişkin beklenenden güçlü gelen veriler sonrası serbest piyasada geriledi. Öte yandan ABD’de de önemli veri gündemini bekleyen dolar endeksindeki düşüş de devam etti. 

Serbest piyasada güne 28,9609 lira seviyesiyle yeni rekorunda başlayan dolar, TSİ 12.30’da 0,27% düşüşle 28,8576 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 31,7604 lira seviyesinde tamamlayan Euro ise 0,444% düşüşle 31,6194 liraya geriledi.

Bugünün ana gündemi GSYH rakamları oldu. Türkiye ekonomisi, üçüncü çeyrekte yıllık bazda 5,9% büyüdü. Beklenti, ekonomik büyümenin 5,5% artması yönündeydi. 

Dolar Büyüme Verisi Sonrası Geriledi

🎯 Veri Gündemi Dolar Endeksine de Olumsuz Yansıdı

Son üç ayın dip seviyelerinde seyreden dolar endeksi, faiz oranında indirimlerin başlayabileceğine yönelik artan beklentilerle, bugün açıklanacak olan kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi öncesi düşüşe devam ediyor. 

Çekirdek PCE verisi, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçütü olması sebebiyle yatırımcılar ve piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. 

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, verilerin şimdiye kadar görülen dezenflasyon eğiliminin bozulmadan kalıp kalmadığına dair bir fikir vereceğini söyledi ve ekledi: “Çekirdek PCE beklentilerin altında kalırsa dolar tekrar düşüşe geçebilir.

Söz konusu veri öncesi ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi bugün 102,74 seviyesinde işlem gördü. Endeks, Fed’in 2024’ün ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine ilişkin tahminlerle kasım ayında şimdiye kadar 3,7% değer kaybetti. 

Commonwealth Bank of Australia döviz stratejisti Carol Kong, “Bence hâlâ her şey ABD Hazine tahvili getirileri ve buna bağlı olarak FOMC politikasıyla ilgili. Piyasalar, FOMC yetkililerinin yaklaşan faiz artırım döngüsü hakkında ne söylediklerine odaklanmaya devam edecek.” yorumunu yapıyor. 

Bu haftanın önemli bir diğer gelişmesi olarak piyasalar cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarını takip edecek. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, TÜİK

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti