Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar Baskı Altında

December 27, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar Baskı Altında

Döviz kurları, dün rekor seviyelerde işlem gördükten sonra hafif gerileyerek yatay seyrederken, küresel piyasalarda dolar faiz indirimi baskısı altında kalmaya devam etti. 

Dün 29,50 lira seviyesini gören dolar, gün sonunda 29,3208 liradan işlem gördü. Bugün ise, serbest piyasada güne 29,3770 liradan başladıktan sonra TSİ 12.00’de 0,22% artışla 29,3861 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,2604 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yükselişini sürdürerek 0,72% artışla 32,4925 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Endeksi Yılı 1,9% Ekside Tamamlama Yolunda

Dolar Baskı Altında

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen hafta gördüğü son beş ayın dip seviyesinden toparlanmaya çalışırken 101,47 seviyesinden işlem gördü.

Endeks, iki yıl üst üste güçlü kazançlar elde ettikten sonra 2023’te 1,9% değer kaybetme yolunda ilerliyor. Bu düşüşün arkasında da ağırlıklı olarak piyasaların Fed’in gelecek yıl faiz indirimlerine gideceği beklentisi yatıyor. 

Monex USA analistleri, “Küresel tatil sezonunda ekonomik veri takvimi bu hafta pek dolu değil ve bu yüzden bu yıl sonunda fiyatlarda büyük bir harekete yol açacak herhangi bir gelişme beklemiyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Doların geçen hafta gördüğü dip seviye, cuma günü açıklanan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinin enflasyonun soğumaya devam ettiğini göstermesinin ardından geldi. 

Piyasalar, CME FedWatch aracına göre Fed’in mart ayında faiz indirimine gitme olasılığını 79% olarak fiyatlıyor. 

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, “Dezenflasyon ve merkez bankalarının gelecek yıl politika değişikliğine gitme ihtimali oldukça sağlam görünüyor.” diyor. 

Dolar Baskı Altında

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters