Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar 32 Liraya Yaklaşıyor

Dolar 32 Liraya Yaklaşıyor
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, önceki rekorlarından haftalar sonra yeni zirvelerine yakın seyrederken, küresel piyasalarda dolar endeksinin toparlanma çabaları zayıf kaldı. 

Dünü bir önceki kapanışına göre 0,6% daha yüksek tamamladıktan sonra serbest piyasada güne 31,6060 lira ile başlayan dolar, sabah saatlerinde 31,8018’e yükselerek tarihi zirvesini gördü. Dolar, TSİ 11.00’de 31,5997 liradan işlem gördü. Doların yanı sıra Euro ise dünü 34,3081 liradan tamamladıktan sonra bugüne 34,2950 lira ile başladı ve öğle saatlerine doğru yatay seyrederek 34,3214 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksine Güçlü Ekonomiden Destek

Dolar 32 Liraya Yaklaşıyor

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi,  yatırımcıların bir kez daha artan faiz indirimi umutlarına karşılık ABD ekonomisinin güçlü görünümü karşısında yükselerek 103,909 seviyesinden işlem gördü.

Öyle ki, endeks geçen yılki zayıf performansın ardından bu yıl şimdiye kadar 2,4% yükseldi. 

ABD para biriminin inatçı gücünün arkasında, Fed’i para politikasını çok hızlı bir şekilde gevşetme ve enflasyonist bir toparlanma riski konusunda tereddütlü hale getiren güçlü bir ABD ekonomisi var.

ABD gayrisafi yurtiçi hasılası, dördüncü çeyrekte yıllık bazda 3,2% büyüdü. Buna karşılık Euro Bölgesi ekonomisi geçen yıl durgunlaştı, Çin ise derinleşen bir emlak kriziyle karşı karşıya kaldı ve Japonya 2023’ün sonunda beklenmedik bir şekilde resesyona girdi.

Geçen yılki düşüş görünümünden sonra dolar konusunda daha nötr hale gelen Macquarie küresel döviz stratejisti Thierry Wizman, ABD ekonomisi dirençli kalırken, “Avrupa ve Çin’in toparlandığına dair önemli bir kanıt yok. İnsanların dolar konusunda fikir değişikliğine gitmesinin nedeni de bu.” yorumunu yapıyor. 

Ancak doların gücü, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın ve perşembe günü kanun yapıcılar önünde yapacağı açıklamalar ve hafta sonuna doğru açıklanacak olan ABD istihdam verileriyle  test edilecek. 

Fed’in faiz indirimleri konusunda “daha uzun süre daha yüksek” mesajına sadık kaldığına ya da ABD ekonomisinin güçlü kalmaya devam ettiğine dair işaretler doların yükselişini destekleyebilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters