Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar 32 Liraya, Euro 35 Liraya Yükseldi

Mart 11, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar 32 Liraya, Euro 35 Liraya Yükseldi

Döviz kurları, yeni haftaya yeni rekorlarla başladı. Geçen hafta açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinden güç alan dolar endeksi ise enflasyon rakamları öncesinde toparlanmaya çalışıyor.

Geçen haftayı 31,9397 lira seviyesinde tamamladıktan sonra dolar, serbest piyasada bugüne 32,0020 lira ile yeni zirvesinde başladı. Doların yanı sıra Euro ise geçen haftayı 34,9783 lira ile rekor seviyede tamamladıktan sonra haftanın ilk işlem gününde 35,0830 liradan işlem gördü.

🎯 Dolar Endeksi Zorlanıyor

Dolar 32 Liraya, Euro 35 Liraya Yükseldi

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçtiğimiz haftanın son gününde beklentilerin üzerinde gelen istihdam verisinden destek alarak 102,683 seviyesinden işlem gördü. Ancak geçen ayki 104 seviyelerinin hâlâ oldukça altında. 

Bu hafta endeksin görünümü kapsamında, Fed’in mart toplantısı öncesinde enflasyon verisi yakından izlenecek. 

Saxo Markets analistleri, istihdam verisinden gelen “güvercin eğilimli sinyallerin” ardından, “Dolardaki fiyat hareketi iki yönlü olmaya devam ediyor ancak piyasaların Fed faiz indirimlerine odaklanmasıyla şu anda açıkça yukarı yönlü bir ivmeden yoksun.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters