Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar 32 Liranın Altına İndi, TCMB Alımlara Başladı

Nisan 4, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar 32 Liranın Altına İndi, TCMB Alımlara Başladı

Döviz kurları düşüşünü sürdürürken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeniden döviz alımına döndü. Küresel piyasalarda ise dolar endeksi önemli istihdam verisi öncesinde kazançlarının bir kısmını kaybetti.

Dünü 31,9598 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada 31,9560 liradan açıldıktan sonra TSİ 12.00’de 0,23% düşüşle 31,8868 liraya geriledi. Doların yanı sıra dünü 34,6713 liradan tamamlayan Euro ise hafif toparlandı ve 0,11% artışla 34,7096 liradan işlem gördü. 

Öte yandan dün TCMB döviz alımlarına yeniden başladı. Bloomberg HT’ye bilgi veren kaynaklara göre TCMB’nin piyasada döviz alımları, dün doların lira karşısında 31,90 liraya doğru inerken başladı. Bu alımlar gün boyu devam etti ancak toplam döviz alım miktarı açıklanmadı. 

🎯 Dolar Endeksi 104 Seviyesinde Tutunuyor

Dolar 32 Liranın Altına İndi, TCMB Alımlara Başladı

Öte yandan ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, güçlü başlangıç yaptığı 2024’te faiz indirim beklentileri zayıflarken artıda seyretse de geçen haftaki zirvelerine göre geriledi ve 104,104 seviyesinden işlem gördü.

Dün Fed Başkanı Jerome Powell, politika yapıcıların ekonomik veriler tarafından yönlendirileceğini belirten dengeli ve alışılageldik açıklamalar yaptı.

Yatırımcılar, Powell’ın son rakamların genel görünümünü değiştirmediği görüşüne ve “çoğu FOMC katılımcısının bu yılın bir noktasında politika faizini düşürmeye başlamanın uygun olacağını düşündüğünü” hatırlatmasına odaklandı.

ANZ analistleri, “Konuşma genel olarak Fed’in bu yıl faiz indirimine gitme yolunda olduğunu ve zamanlamayı verilerin belirleyeceğini teyit etti. Temmuz ayına kadar Fed’in faiz indirimine başlamak için yeterli güvene sahip olacağını düşünüyoruz.” yorumunu yaptı.

Dolar endeksi de ABD’nin bu yıl 150 baz puan faiz indirimine gideceği yönündeki piyasa beklentilerinin yarı yarıya azalmasıyla bu yıl şimdiye kadar 2,8% artış gösterdi ve salı günü 105,10 ile dört buçuk ayın en yüksek seviyesini gördü.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, BloombergHT

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti