Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, 30 Liranın Üzerinde

January 17, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, 30 Liranın Üzerinde

Döviz kurları küresel ekonomik büyüme görünümündeki belirsizlik ve Kızıldeniz gerilimleri karşısında rekor seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor. Öte yandan makro görünümdeki söz konusu karmaşa, dolar endeksine olumlu yansımaya devam ediyor. 

Serbest piyasada güne 30,1210 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.00’te 0,08% artışla 30,1285 liraya yükseldi. Doların yanı sıra Euro da dünü 32,7581 lira seviyesinde tamamladıktan sonra toparlanarak 32,8056 liradan işlem gördü. 

🎯 Dolar Endeksi Son 1 Ayın Zirvesinde

Dolar, 30 Liranın Üzerinde

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, zayıf Çin verileri ve merkez bankalarının faiz indirimine karşı söylemlerinden destek alarak yükseldi.

Endeks, 103,58 seviyesine ulaşarak 13 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Söz konusu hareket, kısmen Fed Guvernörü Christopher Waller’ın ABD’nin Fed’in 2%’lik enflasyon hedefine “çarpıcı bir yakınlıkta” olmasına rağmen, Fed’in düşük enflasyonun sürdürüleceği netleşene kadar gösterge faiz oranında indirim için acele etmemesi gerektiğini söylemesinden geldi.

CME’nin FedWatch aracına göre, mart ayında faiz indirimine ilişkin piyasa beklentileri bir önceki seanstaki yaklaşık 75%’lik görüşe kıyasla yaklaşık 60%’a geriledi. Beklentilerdeki bu değişim, Hazine tahvil getirilerindeki yükselişi de destekledi. 

Çin ekonomisinin 2023’te 5,2% ile beklentilerin biraz üzerinde büyüdüğünü gösteren veriler de bu gelişmeye katkıda bulundu ancak bu, birçok analist ve yatırımcının beklediğinden çok daha sarsıcı bir toparlanma oldu. Veriler ayrıca Asya ve Avrupa hisselerini ve piyasadaki genel havayı olumsuz etkiledi.

ING küresel piyasalar başkanı Chris Turner, “Zayıf Çin verileri ve hem ECB hem de Fed yetkililerinin erken gevşemeye karşı geri adım atması, risk duyarlılığı üzerinde baskı oluşturuyor ve doları destekliyor.” yorumunu yapıyor. 

Dolar, 30 Liranın Üzerinde

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters