Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, 29,50 Lira İle Rekor Tazeledi

Dolar, 29,50 Lira İle Rekor Tazeledi
Google News Icon Takip Et

Döviz kurları, 2023’ün son haftasına yeni zirvesinde başladı. Küresel piyasalarda ise gevşek para politikası iyimserliğinin güçlenmesiyle dolar düşüşünü sürdürdü.

Dünü 29,1550 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,3070 liradan başladıktan sonra sabah saatlerinde 29,5043 lirayla yeni rekor seviyesine ulaştı. Öte yandan dünü 32,2498 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yükselişini sürdürerek 0,22% artışla 32,3207 liraya yükseldi. 

🎯 Dolar Beş Ayın Dip Seviyesinden Toparlanmaya Çalışıyor 

Dolar, 29,50 Lira İle Rekor Tazeledi

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, geçen hafta gerilediği son beş ayın en düşük seviyesi olan 101,42’ye kadar düştükten sonra 101,75 seviyesinden işlem gördü. 

Geçtiğimiz hafta cuma günü açıklanan veriler, ABD fiyatlarının kasım ayında üç buçuk yıldan uzun bir süredir ilk kez düştüğünü göstererek yıllık enflasyon artışını 3%’ün altına itti ve Fed’in önümüzdeki mart ayında faiz indirimine gideceği yönündeki piyasa beklentilerini artırdı.

Veriler, Fed politika yapıcılarının merkez bankasının yılın son politika toplantısında 2024’te faiz indirimine kapıyı açmasından bir hafta sonra geldi ve bu açıklamar dolardaki düşüşü destekledi. 

Wells Fargo analistleri bir notta, “Fed, çekirdek enflasyonun yıla yıllık 5%’e yakın bir oranda başlamasıyla enflasyon konusunda önemli bir ilerleme kaydetti ancak enflasyonun 2%’lik hedefine doğru sürdürülebilir bir yörüngede olmasını sağlama işi henüz bitmedi.” yorumunu yaptı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters