Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar, 29 Lirayı Aştı!

Aralık 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar, 29 Lirayı Aştı!

Döviz kurları, güne geçen haftaya göre yatay başladıktan sonra yükselişe geçti. 

Lira karşısında artıda açılan dolar, 29 lirayı gördükten sonra hafif gerilese de bu seviyeye yakın seyretmeye devam etti. Küresel piyasalarda da gözler önümüzdeki günlerde gelecek olan Fed faiz kararı öncesi dolar endeksi haftaya artıda başladı.

Serbest piyasada güne 28,9841 dolar seviyesinde başlayan dolar, TSİ 12.15’ta 0,11% artışla 29,002 liradan işlem gördü. Öte yandan geçtiğimiz haftayı 31,1861 lira seviyesinde tamamlayan Euro da yükselişe geçerek 0,13% artışla 31,2260 liradan işlem gördü. 

Dolar, 29 Lirayı Aştı!

🎯 Dolar Endeksi İvme Kazanıyor

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, kasım ayının sonundan itibaren zararlar gördükten sonra geçen hafta 0,7% yükseldi. Endeksin bu performansı bugün de devam etti ve 0,10% artışla 104,087 seviyesine ulaştı. 

Bu haftanın ana gündemi olan Fed faiz kararından önce yatırımcılar yarın açıklanacak olan enflasyon verisini izleyecek. 

Commonwealth Bank of Australia ekonomisti Joseph Capurso, “Bu hafta dolar üzerinde en büyük etkiye FOMC toplantısı ve özellikle faiz kararı sonrası Jerome Powell’ın basın toplantısındaki açıklamaları yol açacak. Eğer Fed başkanı şahin bir ton kullanırsa bile yatırımcıların Powell’ı göz ardı edeceğini ve böylece doların istikrarlı kalacağını düşünüyorum. Ancak eğer güvercin yorumlar gelirse dolar ve Hazine tahvili getirileri düşecektir.” yorumunu yapıyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters