Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar 29 Liraya Yaklaştı

November 28, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Dolar 29 Liraya Yaklaştı

Dolar ve avro kurunda bir süredir izlenen yükseliş ivmesinin ardından dolar, 29 lira zirvesine yakın seyretti. Öte yandan küresel piyasalarda dolar endeksi ise Fed’in sıkılaşma politikasını sonlandıracağı umuduyla son üç ayın en düşük seviyesine geriledi.

Serbest piyasada dünü 28,9153 liradan tamamlayan dolar, TSİ 12.30’da 28,9308 liradan işlem gördü. Öte yandan 31,6827 lira seviyesinde açılan Euro ise 31,6946 liraya yükseldi.

🎯 Dolar Endeksi Son 3 Ayın En Düşük Seviyesinde

Dolar 29 Liraya Yaklaştı

Dolar endeksi, beklentilere göre daha zayıf yeni konut satışları verisiyle bir gecede değer kaybederek benzer para birimleri karşısında üç ayın en düşük seviyesine geriledi. 

ABD’de mevsimsel etkilerden arındırılmış yeni konut satışları, ekim ayında yıllık 5,6% düşüşle 679 bin adede geriledi. Ekonomistler, bu rakamın 723 bin adet olmasını bekliyordu. 

Son haftalarda düşüş eğilimine geçen ve ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi de bugün 103,16 seviyesine düşerek 31 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. 

Fed’in faiz artırım döngüsünün nihayet sona erdiği yönündeki piyasa beklentisi de dolar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu. CME FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in mart ayı gibi erken bir tarihte faiz indirimine başlama ihtimalini 25% olarak fiyatlıyor. Beklentiler, mayıs ayına kadar bu oranın yaklaşık 45%’e yükseleceğini gösteriyor.

Capital. com analisti Kyle Rodda, “Yavaşlayan büyüme ivmesi, yüksek oranlar, gelecek yıl faiz indirimleri ve uzun pozisyonların gevşetilmesi: zayıf doları besleyen ve tüm döviz kompleksini yönlendiren bir dinamik.” yorumunu yapıyor. 

Dolar 29 Liraya Yaklaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters