Ekonomi ve Finans Haberleri

Dolar 2024 Sonunda 36 Lirayı Görecek – Deutsche Bank

December 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Dolar 2024 Sonunda 36 Lirayı Görecek – Deutsche Bank

Döviz kurları, Turkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) dünkü faiz kararının ardından yükselişini sürdürüyor. Öyle ki, Deutsche Bank doların lira karşısında 2024’ün sonunda 36 liraya ulaşabileceği tahmin ediyor. Öte yandan dolar endeksindeki düşüş eğilimi ise devam ediyor. 

Dünü 29,1380 liradan tamamlayan dolar, serbest piyasada güne 29,1660 liradan başladıktan sonra TSİ 14.30’da 0,27% artışla 29,2171 liradan işlem gördü. Öte yandan dünü 32,1334 lira seviyesinde yakın tamamlayan Euro da yükselişini sürdürerek 0,42% artışla 32,2684 lira ile 32 lira seviyesini aştı.

🎯 TCMB’nin İlk Faiz İndirimi 2024 Sonunda Gelebilir

TCMB dün gerçekleşen onikinci toplantısında, beklentilere paralel şekilde politika faizini yükseltti. Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 250 baz puan artırılarak 40%’tan 42,5%’e yükseltilmesine karar verdi.

Deutsche Bank Ortadoğu ve Doğu Avrupa Araştırma Direktörü Christian Wietoska, BloombergHT’ye yaptığı açıklamada, kurdaki nominal yükselişin sürmesini beklediğini belirtti:

Kurun özellikle seçimlere doğru reel bazda çok iyi performans göstereceğine inanıyoruz. 2024 sonu itibariyle Dolar/TL kuru hedefimiz 36. Nominal anlamda değer kaybının çok kademeli olacağına inanıyoruz.”

Öte yandan TCMB’ye yönelik faiz beklentileri konusunda Wietoska, baz senaryolarının Ocak ayında da 250 baz puan daha faiz artışı yönünde olduğunu söyledi. 

Mayıs’ta enflasyonun 70% ile tepe yapmasını ardından yazın sert bir şekilde aşağı gelmesini beklediklerini kaydeden Wietoska, “Bu düşüş TCMB’ye 2024’te faiz indirimleri için alan verecek. TCMB’nin 4.çeyreğin başı itibariyle faiz indirimlerine başlayabileceğini öngörüyoruz.” yorumunu yaptı. 

🎯 Dolar Endeksi Faiz İndirimlerinden Kurtulamıyor

Dolar 2024 Sonunda 36 Lirayı Görecek - Deutsche Bank

Faiz indirimi demişken, ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, dünkü ABD GSYH büyümesi rakamlarının ardından Fed’in para politikasını gevşetmesi beklentilerinin güçlenmesiyle düşüşünü sürdürerek 101,556 seviyesine geriledi. 

ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekte analistlerin 5,2%’lik beklentisinin altında 4,9% büyüdü ve tahminlerden daha zayıf gelen veriyle artan risk iştahı dolara da olumsuz yansıdı. 

Haftalık düşü yolunda ilerleyen dolar endeksini faiz indirimi beklentileri de baskılamaya devam ediyor. CME FedWatch aracına göre piyasalar şu an merkez bankasının mart ayında faiz indirimine gitme ihtimalini 80% olarak fiyatlıyor. 

Dolar 2024 Sonunda 36 Lirayı Görecek - Deutsche Bank

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, BloombergHT