BIST Şirket Haberleri

Döktaş Dökümcülük (DOKTA) Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

November 6, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Döktaş Dökümcülük (DOKTA) Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

DOKTA, onaylanan sermaye artırımı neticesinde 162 milyon TL olan mevcut sermayesini  324 milyon TL’ye çıkaracak.

Sermaye artırımının 162 milyon TL’lik kısmı 100% bedelli sermaye artırımı şeklinde gerçekleştirilecek.

Sermaye Artırımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

Döktaş Dökümcülük 100% oranında bedelli sermaye artırımı 6 Kasım pazartesi günü gerçekleştirilecek. Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) kullanımı 20 Kasım pazartesi gününe kadar devam edecek.

Sermaye Artırımına Katılmak için Son Tarih Var mı?

Sermaye artırımına katılmak isteyen yatırımcılar, en geç 3 Kasım tarihinde DOKTA hissesine sahip olmalılar.

Sermaye Artırımına Katılmak için Ne Yapmalıyım?

Bedelli sermaye artırımı için Midas yatırım hesabında, her hisse başına 1 TL katılma payı ödemesi için gerekli bakiyenin bulunması yeterli olacaktır.

Yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) ile ilgili daha fazla bilgi için hemen içeriğimizi incele!

Yeni Pay Alma Haklarımı (Rüçhan Kuponları) Kullanmak için Ne Yapmalıyım?

3 Kasım tarihinde Midas yatırım hesabında DOKTA hissesine sahip olan kullanıcılar, 100% oranında DOKTA.R rüçhan kuponu hakkının tanımlandığını yatırımlarında görecek. 

Bir örnek vermek gerekirse:

3 Kasım cuma günü piyasa kapanışı itibarıyla elinde 10 adet DOKTA hissesi olan yatırımcı, 6 Kasım tarihinde 10 adet DOKTA.R rüçhan kuponuna sahip olacak. İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilir veya takas gününü bekleyerek 6 Kasım pazartesi günü haklarını kullanarak KRONT adet Kron Teknoloji hissesine dönüştürebilirsin.

Bunun için de her bir adet DOKTA hissesi için gereken 1 TL katılma payını 20 Kasım pazartesi tarihine kadar hesabında bulundurman yeterli. Kaç adet dönüştürmek istersen, “adet x 1 TL” pay ödeyeceğini de hatırlatmak isteriz.

Midas, yeni pay alma hakkı (rüçhan hakkı) son kullanma tarihinde, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için hesaplarında nakit bulunması halinde, kullanıcılarını otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Bedelli Sermaye Artırımı Sonrası Elimdeki Hisse Adedi Ne Olacak?

1 adet Döktaş Dökümcülük (DOKTA) hissene, 100% bedelli gerçekleştiğinde 1 adet hisse daha eklenmiş olacak.

Yeni Pay Hakkımı (Rüçhan Hakkımı) Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamazsın. Böylelikle bedelliyle eklenecek yeni hisse senetleri alma hakkını kaybedersin.

Böylece, sermaye artırımı sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam yatırım büyüklüğünde düşüş gerçekleşir.

Döktaş Dökümcülük (DOKTA) Bedelli Sermaye Artırımı Nasıl Gerçekleşecek?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Kamuyu Aydınlatma Platformu