Borsa İstanbul Notları

Doğuş Otomotiv’de Güçlü Sonuçlar ve Temettü Kararı

Mart 18, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Doğuş Otomotiv’de Güçlü Sonuçlar ve Temettü Kararı

Doğuş otomotiv (DOAS) 2022 ve 2023 yılı enflasyon muhasebesi sonuçlarını piyasa ile paylaştı. Önümüzdeki dönemde sıkılaşmadan kaynaklı olarak daralma beklenen otomotiv sektörünün öncü şirketlerinden biri olan Doğuş Otomotiv’in finansallarında en önemli noktaları senin için derledik.

📊 Güçlü Net Kâr Rakamı

Şirket, 2023 yılında toplam 19,62 milyar TL kâr rakamına ulaştı. Net kârı destekleyen ana unsurlar güçlü net satış büyümesi, brüt kâr marjında sınırlı iyileşme, başarılı faaliyet gideri yönetimi oldu.

2022 yılına göre FAVÖK ve esas faaliyet kârı sırasıyla 82% ve 85% oranda büyüme sağlayarak net kâr gelişiminin sağlıklı olduğuna işaret etti.

Doğuş Otomotiv’de Güçlü Sonuçlar ve Temettü Kararı

📈 Talepte Canlılık Sürüyor

Talebin yurtiçinde güçlü devam etmesi, verilerin güçlü seyrinde bozulma olmaması olumlu tarafta karşımıza çıkıyor. Kâr marjlarında genel seyrin pozitif olduğu, net kâr marjındaki gerilemenin 1,17 milyar TL vergi gideri ve 112 milyon TL net parasal pozisyon zararından kaynaklı olduğu düşünülebilir. 2022 yılında gerek vergi gerekse net parasal pozisyondan kâr elde eden şirkette, 2023 yılında sırasıyla ödeme ve zarar oluştuğu izlendi.

🚗 Pazar Payı Güçlendi

Binek araç pazarında sahip olduğu 17,4% pay 20,8%’e yükseldi. Binek ve hafif ticari araç pazarında 19,1% ile geçen yılın aynı dönemine kıyasla daha güçlü konumda seyretti.

Doğuş Otomotiv’de Güçlü Sonuçlar ve Temettü Kararı

⚖️ Borçluluk Yapısında Güncel Durum

2022 yılına göre cari oran iyileşme göstererek 1,54’ten 1,80’e ulaşırken net borç/FAVÖK oranı negatif tarafta seyrine devam etmesi pozitif karşılanabilir. Finansal kaldıraç oranı ise sınırlı artışla sektöre kıyasla düşük düzeyde 38,3% olarak gerçekleşti.

📝 Beklenen Temettü Kararı
Açıklanan finansallar ardından şirket hisse başına net 38,81 TL temettü dağıtma kararı aldı. Genel kurulda kabul gördüğü takdirde ödemenin 19.04.2024 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti